BCAA – co to? Działanie i dawkowanie BCAA
Nie wiesz, czym jest BCAA? Zastanawiasz się, jakie jest prawidłowe działanie i dawkowanie? Myślisz, by włączyć je do swojej diety? Najpierw przeczytaj nasz poradnik!
BCAA – co to?
BCAA to zestaw 3 aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach alifatycznych, znajdują się w popularnych odżywkach na masę. Leucyna, izoleucyna i walina to związki, które zalicza się do aminokwasów egzogennych. Co to oznacza? Nic więcej jak to, że organizm ludzki sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Tak więc należy je mu dostarczyć z pożywieniem.
A gdzie je można znaleźć? Jak wspomniano, znajdują się one w suplementach diety dla sportowców. Są ważne zwłaszcza dla osób, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej. Dlaczego? Aminokwasy rozgałęzione wchodzą w strukturę mięśni. Oczywiście jedynym źródłem BCAA nie są tylko odżywki dla sportowców. Można znaleźć je również w mięsie, jajach i nabiale. Jednak zdecydowanie wygodniej jest skorzystać z tych, które są w odżywkach proteinowych.
Działanie BCAA
Okazuje się, że działanie BCAA nie jest tylko przedmiotem rozważań, ale są badania naukowe, które potwierdzają ich pozytywny wpływ na organizm. Zwłaszcza u osób zawodowo uprawiających sporty siłowe lub wytrzymałościowe.
Podawane razem z węglowodanami zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, a jednocześnie nie wpływają na wydolność fizyczną. BCAA biorą udział w syntezie białek mięśniowych, a także zwiększają ilość uwalnianych niektórych hormonów anabolicznych, w tym np. hormonu wzrostu.
To, co ważne, to fakt, że dzięki zażywaniu BCAA można odnieść sukces zarówno jeśli chce się zbudować masę mięśniową, jak i gdy jest się na redukcji tkanki tłuszczowej. Wiele osób chwali BCAA za to, że poprawiają ogólną regenerację organizmu, a także zmniejszają bolesność mięśni.
Odżywki na masę , które mają w składzie sporą dawkę aminokwasów rozgałęzionych, jeśli będą przyjmowane wraz z węglowodanami, wówczas spowodują gwałtowną utratę tkanki tłuszczowej. W dodatku bez utraty wydolności.
To, co może być ważne z punktu widzenia osób, którym zależy na poprawie wyników, wydłużeniu czasu treningu i jego natężenia, jest to, że dzięki hamowaniu wydzielania serotoniny, BCAA zapobiega zmęczeniu i senności. Dzięki temu zmniejszane jest subiektywne uczucie wyczerpania. Dłuższy trening to skuteczność działań, a także znacznie szybsze wypracowanie założeń.
Dla kogo BCAA?
Co ciekawe, suplementy zawierające BCAA może przyjmować niemalże każda trenująca osoba. Jest to środek dla profesjonalisty i początkującego.
Sprawdzi się zwłaszcza wówczas, jeśli głównym efektem treningów ma być budowa masy mięśniowej. BCAA to również pomoc dla osób, które są na diecie redukcyjnej. Dzięki białkom mięśniowym, mimo niskiego bilansu kalorycznego, można mieć energię do wykonywania ciężkich treningów.
Warto wiedzieć, że choć po BCAA sięgają głównie osoby, którym zależy na budowaniu tkanki mięśniowej, to nie jest to suplement tylko i wyłącznie dla siłaczy. Świetne efekty daje również biegaczom, kolarzom, osobom uprawiającym lekkoatletykę czy grającym w piłkę nożną.
Dawkowanie BCAA
Dawkowanie BCAA nie jest skomplikowane. Zakłada się, że należy brać 0,5-1 g BCAA na 10 kg masy ciała. Skąd więc wiedzieć, ile przyjąć? Przede wszystkim kluczowe jest to, jaki jest poziom aktywności fizycznej. Im jest ona większa, tym więcej należy dostarczyć aminokwasów. Jednak nie należy zwiększać jej ponad dopuszczalny limit. Zwłaszcza, jeśli dieta bogata jest w białko.
A jak przyjmować suplementy BCAA? Najlepiej wziąć je godzinę przed treningiem i około 15 minut po nim. Zażywanie przed aktywnością wpływa na budowę mięśni, a po jej zakończeniu – na ich regenerację. W dni, w które się nie ćwiczy, dobrze jest przyjmować BCAA na czczo z rana lub na krótko przed snem.