Co to efekt jojo? Jak uniknąć efektu jojo?

Zdrowy koktajl

Efekt jojo to termin, który wywołuje przerażenie u większości kobiet. Każda z nas stara się go uniknąć, lecz jak wychodzi – różnie bywa. I teoretycznie każda z nas wie, jak schudnąć bez efektu jojo, to w praktyce… No właśnie. Dlatego przypomnimy zasady dotyczące tego, jak uniknąć dodatkowych kilogramowych po wyjściu z diety odchudzającej.

Efekt jojo – co to?

Na początku zacznijmy od tego, czym właściwie jest efekt jojo. To zjawisko polegające na gwałtownym przybieraniu wagi po zakończeniu diety odchudzającej. Lecz nie samo to jest najgorsze. Zwykle masa ciała wywołana efektem jojo jest wyższa, niż… przed wprowadzeniem restrykcyjnych zasad.

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: zbliża się lato, czas bikini trzeba rozpocząć. Chwytamy się wszystkich sposobów, aby zrzucić zbędne kilogramy, niewiele jemy, a do tego torturujemy się nielubianymi ćwiczeniami. Wyjeżdżamy na wakacje, tam sobie pobłażamy, a po powrocie – powrót do starej wagi. To klasyczny przypadek. Ale jest jeszcze mniej drastyczny, na który rzadko zwracamy uwagę. Tak naprawdę efekt jojo ma miejsce również wtedy, gdy w ciągu pięciu lat od zakończenia odchudzania masa ciała wzrośnie o ponad 5%.

podobne:  Jak leczyć alergię pokarmową? Jak radzić sobie z uczuleniem na żywność?

W praktyce wiele kobiet tego doświadcza, przechodząc nieustannie z jednej diety na drugą.

Przyczyny efektu jojo

Co powoduje, że mimo osiągniętego efektu w postaci zrzuconych kilogramów, waga powraca? Aby schudnąć, trzeba dostarczyć mniejszą ilość kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. To proste, nie ulega dyskusji. Jeśli jednak przez kilka tygodni, a nawet miesięcy codziennie dostarcza się organizmowi, nie 100, ale np. 800 kcal mniej, a do tego intensywnie się ćwiczy, to choć zmieniają się obwody ciała, następuje rozregulowanie metabolizmu. Zwalnia się przemiana materii, a organizm przechodzi w tryb „zagrożenia”.

Jeśli więc potem zaczynamy nagle dostarczać mu więcej pożywienia, zaczyna je odkładać, w obawie przed następną głodówką. I w ten sposób można wpaść w błędne koło…

Innymi przyczynami efektu jojo może być stres, siedzący tryb życia, brak ruchu.

Jak schudnąć bez efektu jojo?

Teraz już każda z nas powinna znać odpowiedź na pytanie: jak szybko schudnąć bez efektu jojo? Nie da się. Lecz zanim przejdziemy dalej, należy wytłumaczyć jedną rzecz.

Większość osób, gdy słyszy słowo „dieta”, ma przed oczami: dietę białkową, ketogeniczną, kapuścianą, owocowo-warzywną itd. Termin ten jest rozumiany jako restrykcyjny sposób żywienia mający na celu zmniejszenie/zwiększenie masy ciała. Dla ułatwienia też był tak stosowany przez cały ten artykuł. Jednak jego znaczenie jest znacznie szersze: dieta to sposób żywienia na co dzień. To wszystko, co składa się na sumę tego, co jesz. Dlatego tak właściwie to ciągle jesteśmy na diecie, lecz to od nas zależy, jak będzie wyglądać jadłospis.

podobne:  Jak dobrać dietę? Od czego zależy rodzaj diety?

A żeby schudnąć bez efektu jojo, nasza dieta, nawyki żywieniowe muszą zostać zmienione. I to niekoniecznie w restrykcyjny sposób. Wystarczy unikać smażonych, przetworzonych produktów, pić więcej wody i ziół zamiast słodkich soków, a także wprowadzić do swojego menu więcej warzyw i owoców, szczególnie sezonowych. Do tego trzeba zapewnić optymalną ilość snu, który regeneruje organizm oraz ruchu – i może to być zarówno spacer, jak i każda inna aktywność fizyczna, którą lubimy.

Tak powinno wyglądać żywienie na co dzień. I nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować ze wszystko, co się lubi, a jest tuczące – należy po prostu zachować w tym umiar, konsekwencję. Wtedy na takiej „diecie” będzie się przez całe życie… i to z przyjemnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *