Jakie są właściwości granatu? Wartości odżywcze i zastosowanie granatu

Granat

Granat jest egzotycznie wyglądającym, słodkim owocem, którego obieranie dla nowicjusza stanowi nie lada zagwozdkę. Aby jednak przekonać Cię do niego, napiszemy, jakie wartości odżywcze posiada, co można z niego przygotować oraz odpowiemy na pytanie: jak obrać granata?

Owoc granatu – właściwości

Granat, jest to roślina uprawiana głównie w Azji Zachodniej, na Półwyspie Indyjskim oraz Kaukazie. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, a to wszystko za sprawą słodkiego, lecz jednocześnie orzeźwiającego smaku. Jest to również owoc bardzo uniwersalny, ale o tym jeszcze za chwilę.

Zacznijmy od tego, ile ma kalorii. W 100 g jest ich 83 kcal. Dodatkowo granat cechuje się niskim indeksem glikemicznym, aczkolwiek warto pamiętać, że składa się przede wszystkim z węglowodanów. A co sprawia, że warto po niego sięgać?

Przede wszystkim jest on źródłem przeciwutleniaczy o silnych działaniu: garbników i antocyjanów. Oprócz tego znajdują się w nim witaminy: B5, C oraz E, a także takie składniki mineralne jak potas, magnez, krzem, jod oraz fosfor.

To sprawia, że wykazuje właściwości prozdrowotne. Obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała miażdżycy. Jedzenie granatu zaleca się osobom cierpiącym na schorzenia układy krążenia. Ponadto wpływa na regenerację skóry, opóźnia procesy jej starzenia. Pomaga walczyć z infekcjami bakteryjnymi, wzmacnia układ odpornościowy.

Jak jeść granata?

Jeśli kiedykolwiek jadłeś ten owoc, to pewnie już wiesz, że pod twardą skórką kryją się soczyste i słodkie pestki granatu, które można jeść na wiele różnych sposobów. Tylko jak się do nich dostać? To wcale nie musi być takie trudne.

Mamy trzy sposoby. Pierwszy z nich, najprostszy, polega na przekrojeniu owocu na pół, po czym ostukiwaniu skórki łyżką – ze środka powinny zacząć wypadać pestki. Gdy jednak to się nie powiedzie, jest drugi sposób. Przekrojoną połówkę granatu można odgiąć, i wtedy wyłuskiwać nasionka. Potrwa to nieco więcej czasu, lecz na pewno szybko się z tym uporasz.

Trzecia metoda jest najbardziej “skomplikowana”. Trzeba obciąć koronę owocu, po czym wykonać na nim cztery nacięcia, dzięki czemu zostanie on podzielony na ćwiartki. Następnie granat należy włożyć do naczynia z wodą – pestki powinny opaść na jego dno.

Zastosowanie granatu w kuchni

Skrzętnie wyłuskałeś wszystkie pestki, lecz nie wiesz, co dalej z nimi zrobić? Zacznij od… zjedzenia ich saute! Na pewno Ci zasmakują i może sam się zainspirujesz? A jeśli nie – mamy kilka wskazówek.

Oczywiście prym wiodą desery z jego wykorzystaniem. Najlepiej takie, które nie wymagają pieczenia – największą zaletą świeżego granatu jest to, że ma orzeźwiający smak. Pestki można dodawać do budyniu, owsianki, kremowych deserów. Jeśli chcesz dodać owoce do ciasta, niech staną się jego dekorację – wystarczy Twój wypiek oblać polewą, po czym niej rozłożyć pestki.

Jak już sygnalizowaliśmy, granat jest uniwersalny. Stanowi wspaniały dodatek do letnich sałatek! I tutaj możliwości jest naprawdę wiele, jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia. Przy czym mogą to być również sałatki na bazie ryżu i kaszy.

Oprócz tego pestki mogą stanowić wykończenie dań rybnych czy mięsnych. Są idealnym dodatkiem w kuchni azjatyckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *