Nadkwaśność żołądka – objawy, leczenie

Nagi mężczyzna z rozłożonymi dłońmi

Nadkwaśność żołądka to bardzo częsta dolegliwość układu pokarmowego. Głównym zauważalnym objawem jest zgaga odczuwalna jako pieczenie za mostkiem. Przyczyn nadkwasoty może być wiele, najczęściej mówi się jednak o złej diecie, która przyczynia się do nadprodukcji kwasów żołądkowych. Co trzeba wiedzieć o nadkwaśności żołądka i jak leczyć tę przypadłość?

Nadkwaśność żołądka, czyli co?

Żołądek to zasadniczy organ układu pokarmowego. Jego główną funkcją jest trawienie białek, wydzielanie soku żołądkowego, w którym znajdują się enzymy trawienne oraz kwasu solnego. Nadmiarowa produkcja tego ostatniego może prowadzić właśnie do nadkwasoty. A po której stronie jest żołądek? Leży on prawie pośrodku jamy brzusznej na wysokości 11. kręgu piersiowego do 3/4. kręgu lędźwiowego.

Nadkwaśność żołądka pojawia się wtedy, kiedy w żołądku jest za dużo kwasu solnego. Wówczas człowiek zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy, które w znacznej mierze wywołane są przez niewłaściwą dietę. Co więc zwiastuje nadkwasotę?

Objawy nadkwaśności żołądka

Podstawowym objawem nadkwaśności żołądka jest zgaga. Pieczenie może promieniować nawet do krtani i do gardła. Oprócz tego pojawiają się jeszcze dodatkowe symptomy jak bóle brzucha, nudności i wymioty. Najczęściej nasilają się one po spożyciu konkretnych posiłków zawierających np. czekoladę, kofeinę, czy alkohol.

podobne:  Co to efekt jojo? Jak uniknąć efektu jojo?

Przyczyny nadkwasoty żołądka

Przyczyn nadkwaśności żołądka może być kilka, jednak głównie wymienia się niewłaściwą dietę. Mowa tu o nadmiernym spożywaniu produktów skrobiowych, nabiału, słodyczy, alkoholu, kawy czy herbaty. Do tego dochodzi jeszcze sam sposób spożywania posiłków. Jeśli potrawy jedzone są na szybko, bez dokładnego rozdrabniania pokarmu, wówczas większe jest prawdopodobieństwo, że dopadnie nas nadkwasota. Również stosowanie niektórych leków może się do tego przyczynić, szczególnie tych zawierających kwas acetylosalicylowy. Co ciekawe, nadprodukcję kwasu żołądkowego stymuluje również żucie gumy i ssanie cukierków.

Jak leczyć nadkwaśność żołądka?

Nadkwasotę można w znacznej mierze wyleczyć odpowiednią dietą. Należy włączyć do niej dużo warzyw, zrezygnować ze słodyczy i produktów mącznych. Niewskazany jest nabiał, produkty o dużej zawartości węglowodanów, gazowane napoje, kawa, razowe pieczywo, a nawet kasze. Lepiej unikać też alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów. Należy za to dużo pić, szczególnie wody. Nie można też dopuścić do tego, by się przejadać. Lepiej zaplanować więcej posiłków o mniejszej „objętości” co kilka godzin. Nie bez znaczenia jest też stres. Idealnie byłoby go wyeliminować z codziennego życia lub co najmniej starać się go ograniczać.

podobne:  Czereśnie – witaminy, wartości odżywcze. Czereśnie a odchudzanie

Dostępne są także leki na nadkwaśność żołądka. Są to przede wszystkim inhibitory pompy protonowej IPP, które zawierają omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol czy esomeprazol. Niektóre z nich, w zależności od dawki, mogą być wydawane wyłącznie na receptę. Warto też skorzystać z preparatów ziołowych, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Zazwyczaj są to herbatki, które w składzie mają lipę, perz, prawoślaz, melisę, majeranek czy porost islandzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *