Domowe sposoby na kaszel suchy

prześwietlenie płuc

Kaszel jest bardzo męczącym objawem przeziębienia lub grypy. Oczywiście nie zawsze faktycznie musi je oznaczać. Właśnie dlatego, jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, zanim pójdzie się do lekarza, lepiej spróbować sobie z nim poradzić domowymi sposobami.

Jak rozpoznać suchy kaszel?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jak domowymi sposobami poradzić sobie z suchym kaszlem, powinniśmy w ogóle wiedzieć, jak go rozpoznać. Przede wszystkim jest on wówczas, gdy w płucach nie zalega wydzielina. Tak więc podczas kasłania nic nie czuć. Właśnie dlatego kaszel suchy jest tak męczący, ponieważ ma się ciągły odruch kasłania. Dźwięk jaki się wydobywa brzmi dość głucho.

Najgorsze w suchym kaszlu jest to, że pojawia się często w nocy, utrudnia zasypianie. Ataki kaszlu są bardzo gwałtowne, męczące. Może pojawić się również poczucie łaskotania w gardle, drapania.

Bardzo często, jeśli suchy kaszel pojawia się w czasie infekcji, przeziębienia lub grypy, to po kilku dniach zamienia się w kaszel mokry. On różni się tym, że da się wykrztuszać zalegającą wydzielinę.

Bywa tak, że suchy kaszel jest następstwem przebytego zakażeniu dróg oddechowych. Będzie trwał tak długo, dopóki nabłonek całkowicie się nie zregeneruje.

Nie można nie wspomnieć i o tym, że suszy kaszel często towarzyszy alergiom, astmie oskrzelowej, chorobom serca, jak i nowotworom.

Okazuje się, że może też być wywoływany przez przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy, jak i przez niektóre leki.

Domowe sposoby na kaszel

Jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie z suchym kaszlem bez wizyty u lekarza. Przede wszystkim warto spróbować od tego, co najprostsze, a więc od domowych sposobów. Oto one:

Nawilżanie powietrza – przez suche powietrze w pomieszczeniach jest utrudnione oddychanie. Można kupić nawilżacz powietrza, choć takie urządzenie jest stosunkowo drogie. Warto więc pomyśleć o powieszeniu na kaloryferze specjalnego pojemnika w okresie grzewczym. Świetnym sposobem jest zrobienie dekoracyjnego akwarium. Do szklanego pojemnika wlewa się wodę, dodaje kamienie dekoracyjne. Woda parując nawilża powietrze.

Inhalacja – to od lat dobry sposób na suchy kaszel. Polega na wdychaniu pary wodnej wzbogaconej o olejki aromatyczne. Zwłaszcza sprawdzają się antybakteryjne, takie jak olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, sandałowy, geraniowy, lawendowy, z rozmarynu, kopru włoskiego, majeranku, sosny. Wystarczy kupić specjalny kominek do aromaterapii, zapalić świeczkę, a do wody dodać kilka kropel olejku.

Rozgrzewająca maść na kaszel – jeśli kaszel jest bardzo uporczywy, można wysmarować klatkę piersiową i plecy maścią rozgrzewającą. Taki produkt jest tani, składa się z wyciągów z ziół i olejków. To w sumie taka inhalacja z rozgrzewaniem.

Nawadnianie – jeśli dokucza suchy kaszel, wówczas warto skupić się na tym, by pić dużo płynów. Najlepiej wody, ale i naparów ziołowych.

Co robić, gdy kaszel nie przechodzi?

Oczywiście jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi i kaszel się utrzymuje, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Za moment graniczny należy przyjąć 7 dni. Czasami z pozoru nieszkodliwe objawy mogą świadczyć o zapaleniu płuc i oskrzeli, innego rodzaju infekcjach pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego, a także o alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *