Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny, objawy i leczenie

zdjęcie rentgenowskie kolan

O stawy trzeba dbać – to nie ulega wątpliwości. Wszak to one umożliwiają nam poruszanie kończynami. Niestety nie zawsze przebiega to gładko i bezproblemowo. Stawy – tak jak wszystko inne – mogą czasem nie funkcjonować jak należy. Wie o tym każdy, kto musiał przejść zapalenie stawu kolanowego. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak postępować w przypadku, gdy się nam przytrafi?

Jakie są objawy zapalenia stawu kolanowego?

Staw kolanowy to największy ze stawów w naszym ciele, a składają się na niego kłykcie kości udowej, piszczelowej oraz rzepki, torebka stawowa, więzadła i łąkotki. Niestety jest to też staw bardzo narażony na urazy, a po stawie skokowym również najbardziej obciążany. Często więc pojawiają się problemy z tym właśnie stawem, co niekorzystnie wpływa na naszą zdolność poruszania się i ogólny komfort życia. Jedną z dolegliwości, które się do tego mogą przyczynić, jest zapalenie stawu kolanowego.

Ta dolegliwość objawia się odczuciem charakterystycznego ciepła w kolanie. Pojawia się też obrzęk i zaczerwienienie. I oczywiście, jak można się domyślić w świetle tego, co powiedzieliśmy wcześniej, występują problemy z poruszaniem, które, jeśli nie leczymy zapalenia, z biegiem czasu coraz bardziej się pogłębiają. Jeśli ten stan się rozwinie, może towarzyszyć mu gorączka i osłabienie całego organizmu.

Jakie są przyczyny zapalenia stawu kolanowego?

Zapalenie stawu kolanowego może mieć wiele przyczyn w zależności od tego, która dokładnie jego część została objęta stanem zapalnym. Mogą to więc być na przykład problemy z błoną maziową. Mowa tu o wewnętrznej warstwie torebki stawowej. To rodzaj naturalnego smaru, który zabezpiecza kości przed otarciami w czasie ruchu. Jeśli pojawiają się tu jakieś nieprawidłowości, skutkiem jest ból i stan zapalny.

Innym rodzajem jest zapalenie ciała Hoffy, umiejscowionego pod więzadłem właściwym rzepki. Może dojść także do zapalenia stawu rzepkowo-udowego, wtedy główna przyczyna leży w braku równowagi mięśniowej i niewłaściwym obciążaniu rzepki.

Jak już powiedzieliśmy, staw kolanowy jest szczególnie narażony ze względu na jego znaczne obciążenie. Dotyczy to zwłaszcza osób aktywnych fizycznie, których forsowny wysiłek może odbić się niekorzystnie na stanie stawu.

Zapalenie może być też skutkiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Dochodzi do niego, jeśli uszkodzimy sobie torebkę stawową, na skutek czego drobnoustroje mogą bez przeszkód atakować odsłonięty staw. Co ciekawe, zapalenie może również pojawić się jako efekt procesów alergicznych.

Jak się leczy zapalenie stawu kolanowego?

Najlepiej byłoby postarać się, żeby nie zachorować na tę przypadłość, a zatem nie przemęczać stawów forsownymi treningami i wzbogacać swoją dietę o cenne składniki odżywcze, niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Ale co, jeśli choroba już nas dopadła?

Zapalenie stawu to nie przelewki – tutaj nie można położyć się do łóżka i cierpliwie czekać, aż samo przejdzie. Konieczna jest pomoc lekarska. Często podstawowym elementem kuracji jest założenie specjalnych opatrunków unieruchamiających kolano oraz odciążenie go. W nierzadkiej sytuacji, gdy w stawie zgromadziły się płyny, trzeba je bezzwłocznie usunąć metodą chirurgiczną.

Zdarza się niestety tak, że choroba przybierze poważniejszą formę zapalenia ropnego. W takim wypadku niezbędne staje się zastosowanie antybiotyków, wśród których prym wiedzie kortyzon.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *