Czym jest ambiwersja? Czym wyróżnia się ten typ osobowości?

Grupa ludzi na tle słońca

Wiele się mówi o introwersji i ekstrawersji, jako o dwóch przeciwstawnych cechach osobowościowych. Mało kto ma świadomość istnienia jeszcze jednego typu, którym jest ambiwersja. Czym ona jest? Jakimi cechami charakteru wyróżniają się ambiwertycy?

Jakie są trzy typy osobowości?

Każdy z nas spotkał się z dwoma typami osobowości: ekstrawertykiem i introwertykiem. Jako pierwszy, typy osobowości opisywał Carl Gustav Jung, który skupiał się właśnie na tych dwóch najbardziej nam znanych. Ekstrawertyk to osoba, która czerpie energię z bycia w towarzystwie i ciągłym ruchu, z kolei introwertyk zdecydowanie bardziej ceni sobie samotność i swoje wewnętrzne przeżycia.

Przez wiele osób opisy tych dwóch osobowości uznane były za zbyt duże uproszenie, ponieważ jak się okazało, istniała spora grupa osób, która nie utożsamiała się z żadnym z nich. Dlatego też zdecydowano, że należy dopisać do tego jeszcze jeden typ, który nazwano ambiwersją, a która uznawana jest za połączenie cech intro- i ekstrawertycznych.

podobne:  Ekstrawertyk - kto to? Jakie cechy ma osoba ekstrawertyczna?

Czym jest ambiwersja?

Teraz warto się zastanowić nad tym, czym właściwie jest ambiwersja i co skrywa się pod tym niezbyt jasnym pojęciem. Na początku warto wspomnieć o tym, że ten typ osobowości w pewien sposób łączy cechy dwóch dobrze znanych nam typów (introwertyka i ekstrawertyka). Jest to odpowiedź na pewną niedogodność, z jaką zmagało się wielu ludzi, a którzy nie byli w stanie określić siebie mianem introwertyka lub ekstrawertyka. Za twórcę tego pojęcia uważa się psychologa Hansa Eysenck’a

Jakie są cechy osoby ambiwertycznej?

Ponieważ ambiwertyk to połączenie dwóch osobowości, logicznym wydaje się, że taka osoba wykazuje się cechami charakterystycznymi zarówno dla introwertyków, jaki ekstrawertyków. Wśród nich można wymienić:

  • Stosunek do relacji społecznych jest zmienny, potrafi być otwarty, aby po chwili zamknąć się przed innymi
  • Mimo dojrzałości emocjonalnej, zdarza się mu zachowywać infantylnie i tracić panowanie nad emocjami
  • Przy większej ilości znajomych jest to osoba miła i sympatyczna, przy indywidualnych bliskich relacjach jest dominujący i niezależny
  • Posiada zdolności przywódcze, jednak zdecydowanie lepiej czuje się kierując niewielkimi grupami
  • Takie osoby są pracowite, sumienne i ambitne
  • Nie stanowi dla nich problemów elastyczność i przymus dostosowania się do sytuacji i zmian
podobne:  Ekstrawertyk - kto to? Jakie cechy ma osoba ekstrawertyczna?

Czy więc w takim razie ambiwertyk jest osobowością nijaką? Nic z tych rzeczy! Większość ludzi cechuje się ambiwersją. Potrafimy odnaleźć się w towarzystwie i być w centrum uwagi, ale czasem też lepiej czujemy się w samotności i ciszy, innymi słowy potrafimy dostosować się do otoczenia i własnych potrzeb.

Jak określić jaką osobowość się posiada?

Wiele osób określa siebie mianem introwertyka lub ekstrawertyka, ale bywa też i tak, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, która osobowość do nas pasuje. Warto jest tutaj zadać sobie kilka istotnych pytań:

  • Czy lubimy spędzać czas z ludźmi czy jednak wolimy pozostać sami?
  • Jak czujemy się w konkretnych sytuacjach? Jesteśmy pewni siebie czy może zamykamy się w sobie?
  • Czy jesteśmy w stanie określić siebie jako introwertyka lub ekstrawertyka?
  • Jak czujemy się gdy pozostajemy całkowicie sami? Czujemy się komfortowo czy ciągnie nas do ludzi?
  • Jaki tryb pracy wolimy? W swoim własnym zaciszu i sami czy w grupie?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na wszystkie pytania „tak” lub „nie”, za to stwierdzamy, że bywa z tym różnie, najprawdopodobniej jest się ambiwertykiem.

podobne:  Ekstrawertyk - kto to? Jakie cechy ma osoba ekstrawertyczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *