Jakie są objawy stresu negatywnego?
Każdy boryka się z nieprzyjemnymi sytuacjami, czasem dotykają nas doświadczenia wywołujące rozległy stres. Czym jest, jakie są objawy oraz skutki stresu negatywnego?
- Czym jest stres negatywny?
- Jakie są symptomy psychiczne stresu?
- Fizyczne skutki stresu
- Sprawdzone metody walki ze stresem
Czym jest stres negatywny?
Współczesny model życia pełen jest pośpiechu i napięcia, generuje sytuacje, w których musimy radzić sobie z negatywnymi odczuciami. Stres to reakcja naszego organizmu na niemiłe i przykre zdarzenia. Krótkotrwały, nagły przypływ adrenaliny zazwyczaj wpływa mobilizująco, pobudza do działania, zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną organizmu.
Niestety, coraz więcej osób ma do czynienia z przewlekłym napięciem, stres negatywny to przedłużający się stan niepokoju, zdenerwowania, który dezorganizuje nasze funkcjonowanie, zakłóca normalne myślenie i działanie. Skutki stresu mogą występować zarówno w sferze psychicznej i fizycznej, przedłużający się stan lęku czasem prowadzi do szeregu zaburzeń somatycznych.
Jakie są symptomy psychiczne stresu?
Długotrwały stres obciąża nasz układ nerwowy, powoduje zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Umysł nie potrafi racjonalnie ocenić konkretnych sytuacji, otaczająca nas rzeczywistość przytłacza, pojawiają się negatywne myśli, dochodzi do utraty koncentracji.
W reakcji na przewlekły, negatywny stres najczęściej mamy do czynienia z drażliwością, huśtawką nastrojów oraz obniżoną samooceną. Często na banalne zdarzenia reagujemy agresją i gniewem, błahe sytuacje wyprowadzają z równowagi. Pojawiają się stany lękowe oraz problemy ze snem, które z upływem czasu mogą przechodzić w bezsenność.
Negatywny stres odbija się na naszym życiu seksualnym, obniża libido, często szukamy ukojenia w alkoholu oraz innych używkach. W skrajnych sytuacjach dochodzi do utraty chęci do życia, umysł ogarniają myśli samobójcze.
Fizyczne skutki stresu
Kiedy choruje psychika szwankuje również nasze zdrowie w wymiarze fizycznym. Najczęstsze symptomy ze strony ciała to występujące coraz częściej infekcje, spada odporność, układ immunologiczny przestaje działać prawidłowo. U wielu osób pojawiają się dotkliwe problemy ze strony układu pokarmowego jak niestrawność, zaparcia i biegunki. Z negatywnym stresem wiąże się też szybki spadek lub przyrost masy ciała, niektórzy zajadają swoje problemy, inni reagują całkowitym brakiem apetytu, w skrajnych przypadkach niechęcią i wstrętem do jedzenia.
Długotrwały lęk i strach skutkują przewlekłym, ciśnieniowym bólem głowy, czasem pojawiają się migreny, które całkowicie wykluczają z życia rodzinnego i zawodowego. Pozornie bez związku zaczyna boleć nas kręgosłup, zazwyczaj w odcinku lędźwiowym, u kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania. Skutkiem stresu mogą być również zaburzenia oddychania, astma, alergie oraz problemy skórne.
Metody walki ze stresem
Kiedy nie potrafimy poradzić sobie z emocjami, stres i lęk wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie, przekładają się na życie rodzinne, zawodowe i towarzyskie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Z pomocą może przyjść psycholog lub psychiatra.
Dobrze zrezygnować z części obowiązków i znaleźć czas na odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi, aktywność na świeżym powietrzu, sport, dobrą lekturę i realizację hobby.