Kalarepa – wartości odżywcze, witaminy, kalorie. Sezon na kalarepę

Bulwy kalarepy

Kalarepa to popularne warzywo często wykorzystywane przez nas w kuchni. Posiada wiele wartości odżywczych, witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jakich konkretnie? Dlaczego warto sięgać po kalarepę?

Kalarepa – charakterystyka

Kalarepa to warzywo będące odmianą kapusty i jednocześnie jednym z najbardziej pospolitych roślin uprawianych w Polsce. Nie występuje naturalnie i znana jest tylko i wyłącznie w formie uprawnej. Stosuje się ją jako warzywo do użytku kulinarnego, a także jako roślinę pastewną, także na paszę. Posiada słabo rozwinięte korzenie, a także liście różnego kształtu i wielkości, które osadzone są na wysokich ogonkach. Sama łodyga jest bulwą o zielonym lub fioletowym kolorze.

Jakie właściwości odżywcze ma kalarepa?

Kalarepa nie cieszy się dużą popularnością w polskich kuchniach, choć powinna, patrząc na to jakie właściwości odżywcze i witaminy posiada. Dodatkowo jest także mało kaloryczna, ponieważ 100 gram tego warzywa daje niewiele bo ok 27 kalorii. Poza tym, kalarepa jest źródłem witamin C i B. Zawiera także liczne składniki mineralne, ważne dla naszego organizmu jak: miedź, wapń, potas, magnez i żelazo niehemowe. Jest także bogata w błonnik pokarmowy, który wspomaga trawieie.

Najczęściej spożywa się bulwę, ale i liście kalarepy są jadalne, a także bardzo odżywcze. Mają w sobie witaminę K, A oraz kompleks witaminy B. Warto więc o tym pamiętać i nie wyrzucać liści. Można je spokojnie wykorzystać tak samo, jak i bulwę.

Kalarepa – jakie właściwości zdrowotne?

Tak jak i inne warzywa, kalarepa jest źródłem zdrowia dla naszego ciała i między innymi wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Poza tym, roślina ta działa też pozytywnie na wzrok, dzięki obecności luteiny. Posiada ona także związki siarkowe, w tym izotiocyjaniany i indole, które wykazują właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Ma także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu pozwala na stabilizowanie ciśnienia krwi i zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Wzmacnia ściany tętnic, co pomaga przy dotlenieniu organizmu i zmniejsza ryzyko udaru czy zawału serca.

Dla kogo kalarepa?

Każdy w nas powinien włączyć do swojej diety kalarepę, ale szczególnie jest ona zalecana osobom, które chcą zadbać o swoją linię. Z racji niskiej kaloryczności, poleca się ją przy odchudzaniu. Posiada także właściwości detoksykacyjne, co za tym idzie, świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu organizmu z zanieczyszczeń. Hamuje stany zapalne, przyspiesza gojenie ran i pomaga w regulacji pracy jelit. Ogólnie nie ma przeciwwskazań do spożywania tego warzywa, trzeba tylko pamiętać, by przed spożyciem dobrze ją oczyścić, ponieważ może dojść do zakażenia bakteriami E.coli czy pasożytami. Powinny też uważać osoby z chorą tarczycą, z racji tego, że zawarte w roślinie goitrogeny upośledzają jej działanie.

Kiedy jest sezon na kalarepę?

Kalarepa na ogół jest warzywem dostępnym w sklepach przez cały rok, mimo to trzeba pamiętać, że to roślina sezonowa, rosnąca w określonych porach roku. Sezon na kalarepę rozpoczyna się najwcześniej w maju i ogólnie w okresie wczesnowiosennym, kiedy to jest też najsmaczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *