Jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane przed podróżą do Afryki?

pejzaż z Kilimandżaro

Nie ulega wątpliwości, że Afryka jest piękna i może być dobrym celem wakacyjnych podróży dla spragnionych wrażeń. Ale egzotyczne kraje wiążą się również z egzotycznymi chorobami. Trzeba więc się postarać, by się przed nimi ustrzec. Jakie szczepienia warto przyjąć?

Żółta febra

Różne są szczepienia zalecane przed wyjazdem do Afryki, ale to jedno jest bezwzględnie obowiązkowe. Żółta febra to choroba, roznoszona przez komary, która objawia się gorączką, a po pewnym czasie również żółtaczką. Jej przebieg może być diametralnie różny w zależności od konkretnego przypadku. Można przejść tę chorobę dość lekko, ale bywa również, że prowadzi ona do skrajnego wyczerpania, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Dlatego przed wyjazdem do Afryki koniecznie trzeba się zaszczepić, szczególnie jeśli celem naszej podróży jest Angola, Burkina Faso, Kamerun, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone, czy RPA, gdzie bez zaświadczenia o szczepieniu nie zostaniemy nawet wpuszczeni. To tylko niektóre z krajów, gdzie jest to wymagane. Pełna lista obowiązkowych i zalecanych szczepień na www.sante-cm.pl/szczepienia/szczepienia-dla-podrozujacych/ pokazuje, że jest ich znacznie więcej.

podobne:  Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

A o jakim zaświadczeniu mowa? Chodzi o Międzynarodową Książeczkę Szczepień (zwaną potocznie „żółtą książeczką”), potwierdzającą, że jesteśmy zaszczepieni. Bez niej nie będziemy mogli wjechać nie tylko do państw, gdzie występuje żółta febra, ale również do tych bezpiecznych pod tym względem, jeśli wcześniej przebywaliśmy w którymś z państw zagrożonych. Może nas wtedy spotkać przymusowe szczepienie na granicy a nawet kwarantanna, której koszty będziemy musieli pokryć z własnych środków.

Dur brzuszny

Dur brzuszny, zwany też tyfusem, jest powszechną chorobą w Afryce. To ta powszechność sprawia, że szczepionka jest tu bardzo wskazana. Zaleca się ją przy wyjeździe do każdego afrykańskiego kraju, bo nie każdy rejon kontynentu odznacza się wystarczającym poziomem higieny, aby wyeliminować, czy choćby ograniczyć to zagrożenie.

Choroba ta wywoływana jest przez bakterie, które mogą znajdować się w wodzie. Możemy więc zachorować, jeśli napijemy się wody z niepewnego źródła, a przed tym trudno się ustrzec. Wystarczy nawet wypić napój schłodzony lodem zawierającym te bakterie.

Szczepionka jest szczególnie ważna, bo tyfus to groźna choroba zakaźna, objawiająca się bólem brzucha, bardzo wysoką gorączką, wyczerpaniem organizmu i wysypką, która pojawia się na skórze klatki piersiowej.

podobne:  Czy suplementy są zdrowe? Czy warto przyjmować suplementy diety?

afrykański zachód słońca

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

Te choroby grożą nam, gdy odwiedzamy rejony o niskim poziomie higieny. Wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową, można się zarazić poprzez spożycie wody lub owoców z nieznanego źródła. Zapalenie typu B, czyli żółtaczka wszczepienna, może być skutkiem interwencji chirurgicznej podczas wyjazdu do Afryki.

Ten drugi przypadek może być niezależny od nas, ale w kwestii zapalenia typu A możemy się ustrzec, zachowując zasady higieny – myjąc ręce i owoce, nie pijąc wody z niesprawdzonego źródła itp. Niemniej jednak przy wyjeździe do jakiegokolwiek afrykańskiego kraju zalecane jest szczepienie.

Zakażenia meningokokowe

Tą chorobą można się zarazić poprzez kontakt z ludźmi. Ma ona charakter epidemiologiczny. Zaleca się, by po przyjeździe do Afryki, szczególnie Środkowej, zaszczepić się w najbliższym szpitalu na oddziale epidemiologicznym.

Inne choroby

Wybierając się do Kamerunu, Nigerii, Somalii czy Etiopii warto się zaszczepić przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi i chorobie Heinego-Medina. Warto to zrobić szczególnie, jeśli wiemy, że będziemy narażeni na kontakt z chorymi, zakażoną ziemią lub wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *