Ból kości śródstopia przy chodzeniu, bieganiu – jakie są przyczyny?

masaż stopy

Ból kości śródstopia przeszkadza w swobodnym poruszaniu się? Przyczyn tego problemu może być wiele. Aby podjąć odpowiednie leczenie, należy więc najpierw zdiagnozować, co jest źródłem bólu.

Urazy stóp

Ból kości śródstopia, dający o sobie znać przy chodzeniu i bieganiu, nie zawsze jest objawem choroby. Czasem to skutek wysiłku fizycznego. Do takich rezultatów może doprowadzić nie tylko szczególnie intensywny wysiłek, ale również aktywność fizyczna uprawiana w źle dobranym obuwiu. To, jakie buty mamy na nogach podczas biegania, ma niebagatelny wpływ na stan naszych stóp. Jeśli obuwie jest źle dobrane, ból jest po prostu naturalnym następstwem.

Kości śródstopia mogą też boleć na skutek deformacji stopy, takich jak płaskostopie, haluksy czy koślawy paluch. Wreszcie wśród okoliczności mogących powodować ból znajduje się też nadmierne obciążenie stóp. Może ono wynikać z nadwagi, ale także ciąży.

Ucisk na nerw

Ból może też być neuralgiczny, czyli być skutkiem ucisku na nerw odpowiadający za czucie w kończynach dolnych. Różne choroby mogą leżeć u jego podłoża, na przykład przepuklina krążka międzykręgowego i rwa kulszowa. Uciskany jest wtedy nerw w części lędźwiowej kręgosłupa, a ból promieniuje przez całą nogę aż do stopy.

Metatarsalgia Mortona czyli zespół bólowy okolicy śródstopia występuje natomiast, kiedy nerw podeszwowy uciskany jest przez więzadło, co może mieć miejsce na skutek czynników, o których już wspominaliśmy – źle dobranego obuwia lub zbyt dużego obciążenia stopy – ale także w wyniku procesów zapalnych.

Dna moczanowa

Jest to choroba, podczas której wytwarza się w organizmie nadmiar kwasu moczowego. Ulega on krystalizacji i odkłada się w stawach, przede wszystkim w stawie śródstopno-paliczkowym palucha. Oprócz silnego, rozdzierającego bólu pojawia się wtedy również zaczerwienienie i obrzęk stopy. Przy tej dolegliwości ból potrafi być tak silny, że nawet przy lekkim dotyku może stać się nie do zniesienia.

Zapalenie stawów

Reumatoidalne i łuszczycowe zapalenie stawów to schorzenia, które mogą zaatakować różne stawy w całym ciele i stawy śródstopia nie są tu niestety wyjątkiem. Przy zapaleniu reumatoidalnym zużywa się chrząstka stawowa, przez co szpara stawowa ulega zwężeniu i kości zaczynają się o siebie ocierać. W stawie gromadzi się też płyn, co prowadzi do obrzęku. Jeśli nie podejmie się leczenia, efektem może być niepełnosprawność ruchowa.

Jak leczyć ból kości śródstopia?

Żeby móc podjąć leczenie, konieczna jest dokładna diagnoza przyczyny bólu. Aby ustalić, co go powoduje, wykonuje się RTG oraz USG. Pierwsze z tych badań pozwala potwierdzić lub wykluczyć złamanie, drugie natomiast pomaga ocenić stan tkanek miękkich.

Jeśli ból jest efektem urazów, nadwerężeń i przeciążeń, stopę odciąża się i stosuje stabilizatory oraz protezy usztywniające. Zaleca się również rehabilitację, której celem jest zmniejszenie bólu i przyśpieszenie gojenia się tkanek miękkich. By zmniejszyć ból, stosuje się zimne okłady. Można też przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Oczywiście bardzo ważne jest, by nosić odpowiednie obuwie. Z tego względu kobiety powinny bezwzględnie zrezygnować z butów na wysokich obcasach. Płaska podeszwa jest najzdrowsza dla stóp. Jeżeli ból jest wynikiem deformacji stopy, stosuje się wkładki ortopedyczne do butów.

Jeśli ból jest wynikiem chorób stawów lub dny moczanowej, należy zgłosić się do reumatologa, a jeśli powodem jest ucisk na nerw, pomóc powinien neurolog. W leczeniu bólu kości śródstopia zastosowanie znajdują krioterapia, laseroterapia i wykorzystanie ultradźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *