Wstrząs mózgu – objawy i pierwsza pomoc. Leczenie wstrząśnienia mózgu

Przekrój czaszki

Wstrząs mózgu, a właściwie to wstrząśnienie mózgu następuje na skutek urazu, który doprowadza do utraty przytomności. Choć nie jest on niebezpieczny, wiele będzie zależało od siły uderzenia, a także naszej interwencji. Czym objawia się wstrząśnienie mózgu? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu mózgu? Jak się go leczy?

Czym jest wstrząs mózgu?

Wstrząs mózgu przeważnie jest wynikiem doznanego urazu głowy. Najczęściej występuje on w momencie różnego typu wypadków, na przykład komunikacyjnych, ale nie tylko. Nawet uderzenie piłką w trakcie gry lub uderzenie innego przedmiotu w głowę także może wywołać wstrząs mózgu. Zazwyczaj wiąże się on z krótkotrwałą utratą przytomności, ale nie zawsze. Zdarza się, że po otrzymaniu ciosu w głowę jesteśmy zamroczeni, ale przytomni, co jednak nie niweluje wystąpienia samego wstrząsu. Jak dochodzi do wstrząsu? W trakcie uderzenia mamy do czynienia z krótkotrwałym zakłóceniem pracy komórek nerwowych, co doprowadza do zaburzenia pracy mózgu. W większości przypadków nie jest to jednak nic groźnego.

Wstrząs mózgu – objawy

Wstrząs mózgu może objawiać się na różne sposoby, ale wiele będzie zależało od tego do jakich uszkodzeń doszło. Najczęściej mamy do czynienia z krótkotrwałą utratą przytomności, ale i to nie zawsze. Osoba ze wstrząsem mózgu najczęściej jest osłabiona, ma trudności z nawiązaniem kontaktu i skupieniem, nie jest w stanie mówić lub może być rozdrażniona. Jej reakcje bywają mocno opóźnione i może wystąpić problem z utrzymaniem równowagi, dezorientacja, a także zaniki pamięci.

Co istotne, często objawy te nie występują od razu! Zdarza się, że osoba po wypadku nie traci przytomności lub traci ją na kilka sekund i czuje się dobrze, a wstrząs mózgu daje o sobie znać nawet dopiero po kilku godzinach.

Wstrząs mózgu – pierwsza pomoc

Choć z natury wstrząs mózgu nie jest niebezpieczny, nie należy go ignorować. Krótkotrwałe omdlenie to nic groźnego, jednak gdy trwa dłużej niż 15 minut lub gdy pojawiają się przy tym drgawki, możemy mieć podejrzenie silniejszego urazu, np. krwiaka.

Niezależnie jednak od sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku, należy po pierwsze sprawdzić parametry życiowe danej osoby (puls, oddech), udrożnić oddech (bez poruszania głową), w momencie przedłużania omdlenia także ułożyć ciało w pozycji bezpiecznej. Trzeba też wezwać pogotowie i to zarówno wtedy, gdy osoba poszkodowana się nie budzi, jak wtedy, gdy szybko odzyskuje przytomność. Wstrząsu mózgu nie wolno lekceważyć i konieczne będzie przeprowadzenie badań, nawet jeżeli wydaje się nam, że wszystko jest w porządku.

Jak leczyć wstrząs mózgu?

Wstrząśnienie mózgu najczęściej przechodzi samoistnie i właściwie nie ma konieczności specjalnego leczenia. Zazwyczaj zaleca się wówczas odpoczynek, najlepiej poprzez leżenie w łóżku w cichym pomieszczeniu. Nie powinno się też nadwyrężać wzroku i w ogóle przez jakiś czas należy ograniczyć aktywność fizyczną. Do pełnego zdrowia dochodzi się szybko, bo w czasie ok. 1 – 2 tygodni, choć niektóre objawy mogą być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy.

Oczywiście wcześniej należy wykonać specjalistyczne badania, jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć poważniejsze uszkodzenia, jak krwiak mózgu. Może się też zdarzyć, że po kilku tygodniach od wypadku dojdzie do nawrotu objawów, szczególnie bólu głowy – należy wówczas udać się do lekarza na badania, ponieważ może zaistnieć ryzyko wylewu podpajęczynówkowego, co jest jednak rzadkim powikłaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *