Implanty zębowe – przeciwwskazania, powikłania po zabiegu

Pełnowymiarowy model sztucznej szczęki

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, zastępujący usunięty wcześniej utracony korzeń naturalny. Takie implanty mogą zastępować pojedyncze zęby, ale także całe łuki zębowe, są więc sprawdzonym sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu. Niestety nie wszyscy mogą je wykonać. Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do założenia implantu stomatologicznego, a także ewentualne powikłania po zabiegu.

Implanty zębów – przeciwwskazania bezwzględne

Implanty są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak niektórzy pacjenci nie mogą zostać zakwalifikowani do implantacji ze względu na stan zdrowia. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do założenia implantu stomatologicznego jest ciąża, a także nieustabilizowana cukrzyca. Implantów zębowych nie można także założyć pacjentom, którzy nie skończyli 16 roku życia, ponieważ wciąż tworzy się u nich jeszcze układ kostny.

Implantów zębowych nie wolno również stosować u osób, które chorują na nowotwory i przyjmują chemię. Inne bezwzględne przeciwwskazania do zakładania implantów zębów to: wszelkie zaburzenia układu krzepnięcia, nieustabilizowane zaburzenia endokrynologiczne, schorzenia psychiczne i paradontoza. Implanty zębów nie są także wykonywane u pacjentów chorych na bruksizm (zgrzytanie zębami mające podłoże nerwicowe), alkoholizm, narkomanie i AIDS.

podobne:  Implant zęba – powikłania. Jak wstawić implanty zębów?

Implanty zębowe – przeciwwskazania miejscowe

Istnieją także przeciwwskazania miejscowe, czyli jak sama nazwa wskazuje, dotyczą one miejsca, w którym ma być wszczepiony implant. Przeciwwskazania miejscowe powinny być dokładnie określone podczas wizyty konsultacyjnej. Do względnych przeciwwskazań do założenia implantów zębowych zalicza się:

  • niewystarczającą do umieszczenia implantów wysokość lub szerokość szczęki
  • stany zapalne przyzębia i błony śluzowej,
  • silne przechylenie zębów, uniemożliwiające wprowadzenie instrumentów chirurgicznych
  • niedostateczną higienę jamy ustnej

Do dodatkowych przeciwwskazań można także zaliczyć nałogowe palenie tytoniu, ponieważ osoby palące nałogowo mają cieńszą i gorzej ukrwioną błonę śluzową, a także zaburzenia w krążeniu, przez to rany mogą się trudniej goić. Stomatolog może także odmówić założenia implantu osobie, która przyjmuje niektóre leki sterydowe, przebyła radioterapię lub choruj na niektóre choroby układu krążenia. Na co zwraca uwagę stomatolog podczas wizyty konsultacyjnej? Przede wszystkim dokonuje on szczegółowego badania jamy ustnej, zwraca uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów.

implanty-zębowe-stomatolog

Implanty – powikłania po zabiegu

Każdy implant jest ciałem obcym, dlatego może powodować pewne powikłania, które najczęściej występują miejscowo. Do najczęstszych powikłań można zaliczyć ból, opuchliznę, a także siniaki. W tym przypadku najlepiej stosować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Można również przykładać okłady z lodu do spuchniętych części twarzy.

podobne:  Implant zęba – powikłania. Jak wstawić implanty zębów?

Niekiedy po zabiegu może pojawić się infekcja lub stan zapalny, wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawami takich powikłań może być gorączka, ból gardła, znaczne osłabienie czy powiększenie się węzłów chłonnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *