Wyrostek – po której stronie? Przyczyny i objawy zapalenia wyrostka

kobieta cierpiąca na bół brzucha

Wyrostek robaczkowy to narząd, który posiada prawie każdy z nas, jednak jego funkcja do tej pory nie została jednoznacznie wyjaśniona. Dodatkowo może spowodować poważne problemy zdrowotne w przypadku jego zapalenia, które zgodnie z badaniami dotyka około 16% populacji. Po której stronie znajduje się ten narząd i kiedy warto udać się do lekarza? Te i inne przydatne informacje znajdziesz poniżej.

Wyrostek – po której stronie się znajduje?

Wyrostek robaczkowy nazywany jest także „ślepą kiszką”. Jest to uwypuklenie jelita ze ślepym zakończeniem. Ma najczęściej długość od 8 cm do 10 cm. Jak wspomniano wcześniej, nie pełni żadnej ważnej roli w układzie pokarmowym człowieka – jest uważny za zbędny element. Specjaliści podejrzewają, że może brać udział w procesie kształtowania się odporności u dzieci, jednak nie zostało to jednoznacznie potwierdzone. Wynika to z faktu bogatego wyściełania tkanką limfatyczną. Gdy dojdzie do zapalenia wyrostka robaczkowego, jest on usuwany z organizmu. Pacjenci po zabiegu nie odczuwają żadnych negatywnych skutków braku „ślepej kiszki”. Wyrostek zlokalizowany jest w prawym dole biodrowym – w obrębie podbrzusza oraz miednicy. Nie jest to jednak reguła. U niektórych osób może być położony w innej części brzucha lub po lewej stronie ciała. Przez to wielu lekarzy może mieć trudności z jednoznacznym rozpoznaniem zapalenia wyrostka.

podobne:  Po której stronie jest wyrostek? Zapalenie wyrostka robaczkowego

Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego?

Najczęstszą przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest zatkanie jego światła. Może do tegodojść na skutek gromadzenia się mas kałowych, namnażania się pasożytów (najczęściej glisty ludzkiej, tasiemca lub owsików), a także guzów oraz owrzodzeń. Zwłaszcza u małych dzieci może być także wywołane dostaniem się ciała obcego do wyrostka. Ponadto warto podkreślić, że zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić jako skutek zapalenia w innym miejscu organizmu – bakterie mogą przemieścić się wraz z krwią. Zapalenie wyrostka najczęściej dotyka osoby między 10. a 30. rokiem życia.

Objawy zapalenia wyrostka

Jednym z najczęstszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból brzucha w dole po prawej stronie. Początkowo jest on słaby, trudno także określić jego lokalizację, narasta w czasie i staje się coraz bardziej odczuwalny w miejscu zlokalizowania wyrostka. Dodatkowo ból nasila się o podczas ruchu i kaszlu. Chory nie ma apetytu, mogą pojawić się wymioty oraz podwyższona temperatura – około 37-38°C. Niektórzy chorzy skarżą się także na zaparcia. Są to objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Warto podkreślić, że można borykać się także z przewlekłym zapaleniem wyrostka. Jego objawami są samoistne pojawienie się i ustępowanie objawów w dłuższym okresie. Tego typu dolegliwości wymaga konsultacji ze specjalistą.

podobne:  Układ pokarmowy – funkcje, budowa. Choroby układu pokarmowego

Czym grozi nieleczone zapalenie wyrostka?

Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. W wyniku zaniedbania zapalenia dojść może do pęknięcia wyrostka, które spowoduje zapalenie otrzewnej. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta. Ponadto bardzo często powoduje zrosty w jamie brzusznej, przez co pacjent do końca życia może cierpieć na dolegliwości bólowe. Dodatkowo stanowią one przeciwwskazanie do przeprowadzania niektórych zabiegów i operacji, przez co skutki nieleczonego zapalenia wyrostka mogą ciągnąć się za pacjentem bardzo długo.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *