Apatia – czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie apatii

zmartwiona dziewczyna

Jak walczyć z apatią? Czy da się w ogóle odegnać ten stan przygnębienia i zobojętnienia na wszystko? Jakie są sposoby, by pozbyć się tego obezwładniającego uczucia i znowu zacząć cieszyć się życiem?

Czym się przejawia apatia?

Apatia to stan, w którym osłabieniu lub wręcz zanikowi ulega nasze odczuwanie potrzeb i pragnień. Zmniejsza się nasza wrażliwość na emocjonalne bodźce, a to prosta droga do tego, by wszystko nam zobojętniało. Zainteresowania, które kiedyś pochłaniały nas bez reszty. Ludzie obok nas – często osoby w apatii nawet zamykają się w czterech ścianach, by uniknąć kontaktu z innymi. Nawet najbardziej naturalne potrzeby, jak na przykład zaspokojenie głodu. Nasze uczucia jak gdyby blakną, poza uczuciem rezygnacji, które stale nam towarzyszy.

Apatia – przyczyny

Przyczyny, które sprawiają, że wpadamy w apatię, mogą być bardzo różne. Tak jak i zwyczajne przygnębienie, u źródeł apatii mogą stać trudne przeżycia, jakie nas spotkały i wciąż spotykają. Problemy, silny stres, przemęczenie. Z tej przyczyny często towarzyszy również chorobom – oczywiście przede wszystkim jako jeden z objawów depresji, ale także ciężkie choroby fizyczne mogą nas wpędzić w taki stan. Słaby fizyczny stan organizmu sprzyja uczuciom rezygnacji i przybicia. Stąd też apatia bywa jednym z elementów zmian starczych osobowości.

podobne:  Zapaść serca – przyczyny i objawy. Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

Apatia jednak nie jest objawem jedynie tych poważniejszych schorzeń. Często towarzyszy niskiemu ciśnieniu, niskiemu poziomowi cukru we krwi czy osłabionemu krążeniu. Występuje też przy niedoczynności tarczycy czy nowotworach. Przyczyną apatii może być także uszkodzenie mózgu na skutek wypadku lub choroby. Ten stan obojętności pojawia się zresztą również jako skutek wady wrodzonej. Wreszcie powodem może być niedożywienie, czasem występujące jako efekt drastycznego odchudzania.

Jak wyrwać się z apatii?

Najlepszym lekiem na apatię jest pozytywne nastawienie do życia. Może być trudno to osiągnąć w apatii, ale da się takie podejście do świata w sobie wyrobić. Jest wiele technik, które w tym pomagają, włączając w to afirmację, trening autogenny czy autohipnozę.

Najgorsze, co można zrobić w tym stanie, to zamknąć się w domu i odciąć od wszystkiego i wszystkich – taka postawa jedynie pogłębi nasze przygnębienie. Żeby pokonać apatię po prostu trzeba wychodzić do ludzi i prowadzić życie towarzyskie. To pozwala zapomnieć o problemach, a przynajmniej zepchnąć je na dalszy plan. Śmiało spotykajmy się więc z przyjaciółmi i wspólnie oddawajmy rozrywkom.’

podobne:  Ziołowe herbaty czyli co pić dla wzmocnienia?

Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, poprawia nastrój i dodaje energii. Spaceruj, biegaj, a może wolisz rower? Jedno jest pewne – ruch to zdrowie. Jak się teraz okazuje, również psychiczne.

Jak leczyć apatię?

Warto spróbować ziołowych herbatek z melisy, szałwii, kozłka lekarskiego, rozmarynu czy czarnej porzeczki. Działają uspokajająco, koją i nieco poprawiają nastrój.

Jak już wspomnieliśmy, apatia jest też nieraz objawem towarzyszącym osłabionemu krążeniu. Dlatego często, żeby poczuć się lepiej, wystarczy lampka wina – poprawi krążenie i doda nam energii.

Jeśli stan apatii jest już zbyt poważny, by zwalczyć go podanymi wyżej metodami, trzeba udać się do specjalisty. Medyczne leczenie obejmuje psychoterapię oraz odpowiednie leki uspokajające i antydepresyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *