Objawy, przyczyny i leczenie refluksu
Refluks to powszechna przypadłość dotycząca naszego przewodu pokarmowego. Trudno go całkowicie wyleczyć, ale nie można też go pozostawić samemu sobie. Jakie podjąć więc kroki? Za chwilę odpowiemy sobie na to pytanie.
- Na czym polega refluks?
- Jakie są przyczyny refluksu?
- Jak walczyć z refluksem?
- Leczenie refluksu żołądka
Na czym polega refluks?
Choroba refluksowa przełyku, w skrócie nazywana refluksem, polega na tym, że do przełyku cofa się treść pokarmowa – połknięty wcześniej pokarm, kwas solny i enzymy trawienne żołądka, czego skutkiem jest zgaga. Zdarza się nieraz, że towarzyszą temu również objawy takie jak nadkwasota, kwaśne odbijanie, pieczenie za mostkiem lub ból w górnej części brzucha.
Dolegliwości te nasilają się, gdy zjemy obfity albo tłusty posiłek, kiedy się pochylamy lub ułożymy się na wznak. Refluks dotyka około dziesięć procent populacji. Większość z chorych to osoby po czterdziestym roku życia.
Jakie są przyczyny refluksu?
Bezpośrednią przyczyną tej przypadłości jest nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień znajdujący się między przełykiem i żołądkiem. Rozkurcza się on przy połykaniu, pozwalając pokarmowi przedostać się do żołądka, a następnie kurczy się, zabezpieczając przełyk przed cofaniem się pokarmu. Tak oczywiście działa, jeśli wszystko przebiega prawidłowo. W przypadku jego niewydolności lub zaburzeń w pracy, nie zawsze udaje mu się spełniać tę funkcję.
Choroba refluksowa rozwija się pod wpływem różnych czynników, na przykład niektórych innych chorób – towarzyszy chociażby cukrzycy, twardzinie, zaburzeniom hormonalnym, przepuklinie roztworu przełykowego, wreszcie chorobom biorącym się z nadużywania alkoholu.
Winne mogą być też niektóre leki, takie jak te znajdujące zastosowanie w nadciśnieniu tętniczym, chorobach płuc czy chorobie niedokrwiennej serca. Nie tylko leki zresztą, bo i innego rodzaju środki, na przykład antykoncepcyjne, mogą przynieść taki efekt.
A teraz pora na najważniejsze pytanie: jak radzić sobie z refluksem? Niełatwo jest wyleczyć go całkowicie – jest to choroba przewlekła, o tendencji do ciągłego nawracania. Na pewno jednak warto podjąć leczenie, bo zaniedbanie tej kwestii może niekiedy doprowadzić do powikłań, takich jak zwężenie przełyku czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Co więc zrobić, żeby tego uniknąć?
Jak walczyć z refluksem?
W walce z refluksem ważna jest zmiana naszych nawyków żywieniowych. Posiłki powinny być lekkostrawne, trzeba więc ograniczyć tłuszcze. Lepiej decydować się na sałatki, ryby, pełnoziarniste pieczywo. Unikaj dań smażonych. Lepiej też odstawić te ostre.
Co jeszcze jest na cenzurowanym? Czekolada, mięta i kofeina rozluźniają zwieracz przełyku, jak łatwo się więc domyślić, są niewskazane. Odstaw też kwaśne soki i alkohole, które zakwaszają żołądek.
Nie można też się przejadać – zdecydowanie lepiej jest jeść mniej, lecz częściej. Uczucie przejedzenia może być również wywołane przez nadmiar płynów, które rozcieńczają kwas żołądkowy, dlatego nie pij za dużo.
Po jedzeniu nie powinieneś się schylać, ani uprawiać ćwiczeń fizycznych. Jak wspomnieliśmy, także pozycja leżąca wpływa na nasilenie objawów, dlatego zaleca się, aby nie jeść później niż trzy godziny przed udaniem się na spoczynek.
Leczenie refluksu żołądka
W leczeniu stosuje się leki alkalizujące, które zobojętniają odczyn treści żołądkowej, leki prokinetyczne, zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku, oraz inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie w żołądku kwasu solnego.
Jeżeli chodzi o leczenie operacyjne, to w walce z refluksem stosuje się między innymi laparoskopię. Zabieg polega na tym, że pobiera się dno żołądka i owija je wokół dolnego odcinka przełyku. Gastroplikacja z kolei to zwężenie żołądka pod nieprawidłowo funkcjonującym zwieraczem. Jest jeszcze metoda ultradźwiękowa aparatem Stretta – za pomocą ultradźwięków pogrubia się przełyk, co sprawia, że treść żołądkowa przestaje się cofać.