Czego unikać na diecie?
Często jest tak, że zmniejszenie ilości spożywanych dziennie kalorii czy intensywne ćwiczenia nie pomagają w osiągnięciu wymarzonych efektów – zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Zwykle jest to wynik podstawowych błedów, jakie popełniają osoby będące na diecie redukcyjnej. Czego więc unikać, aby schudnąć?
- Odchudzanie – najczęstsze błędy
- Czego nie jeść na diecie redukcyjnej?
- Jak schudnąć z ud, pośladków, brzucha?
Odchudzanie – najczęstsze błędy
Podstawowym błędem jest… złe nastawienie. Większość osób chce schudnąć szybko, w miesiąc, dwa pozbyć się tego, co jest wynikiem wielu lat zaniedbań. A nie ma czegoś takiego jak szybka i skuteczna dieta – chyba, że masz świadomość tego, że zaraz po jej ukończeniu dopadnie Cię efekt jojo.
Zgubna bywa też wiara w “magiczne” sposoby na zrzucenie kilogramów, zarówno te bardziej, jak i mniej naturalne. To prawda – zielona czy czerwona herbata, a także chilli lub inne przyprawy pobudzą Twój metabolizm, ale nie sprawią, że schudniesz bez żadnego wysiłku. To samo tyczy się wszelakiego typu suplementów, których producenci obiecują nieprawdopodobne efekty.
Natomiast trzecim błędem, jaki najczęściej jest popełniany, jest podjadanie. Osoby będące na diecie często jedzą więcej, niż przed jej rozpoczęciem. Oczywiście, wtedy sięgają po zdrowe produkty, zamienniki klasycznych potraw. Ale nawet one w nadmiarze mogą szkodzić. Czego więc unikać?
Czego nie jeść na diecie redukcyjnej?
A teraz przechodząc do konkretów: czego nie jeść na diecie redukcyjnej? Przede wszystkim przetworzonych produktów. Gotowych dań, czipsów, ulubionych pralinek. Oprócz tego, że zawierają one całe mnóstwo sztucznych składników, to są po prostu źródłem cukrów prostych i soli pod najróżniejszą postacią.
Zrezygnować należy z soków owocowych. O tych sklepowych można całkowicie zapomnieć, natomiast co z tymi, które przygotowywane są w domu, na świeżo? Trzeba zachować umiar. Owoce, choć zdrowe, zawierają sporo cukrów i nie powinno się ich jeść zbyt dużo. Najlepiej jest postawić na samodzielnie przygotowane soki owocowo-warzywne.
Czego jeszcze unikać? Produktów… „pseudo-zdrowych” oraz light. Żywność „pseudo-zdrowa” to taka, która na pierwszy rzut oka wydaje się być idealna dla osób na diecie. „Żytnie” płatki śniadaniowe, fit batoniki. W praktyce jednak, jeśli spojrzy się na skład, to zwykle nie różni się za wiele od „normalnych” przekąsek, a cukier znajduje się po prostu po różnymi postaciami. Natomiast co jest złego w artykułach „light”? W przypadku nabiału, w wyniku ich odtłuszczenia, należy dodać różne substancje, które poprawią ich konsystencję, smak. Ponadto tłuszcz jest nośnikiem niektórych witamin, bez niego organizm nie jest w stanie ich przyswoić. Natomiast popularne napoje „bez cukru”, owszem, cukru nie mają, za to w ich składzie jest wiele sztucznych substancji słodzących…
Nie można też popadać w błędne koło, tłumacząc sobie, że czegoś można zjeść więcej, bo składa się z samych zdrowych rzeczy – w szczególności dotyczy to dietetycznych słodyczy. Lepiej jest po prostu odstawić je na jakiś czas, a po takim nawet miesięcznym detoksie zobaczysz, że nie potrzebujesz już tyle cukru.
Jak schudnąć z ud, pośladków, brzucha?
Wiele osób, w szczególności kobiet, stawia sobie za cel schudnięcie z wybranych partii ciała. I tutaj trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proces odchudzania „rozkłada się” na całe ciało. I w taki całościowy sposób trzeba na to spojrzeć.
A żeby uda, pośladki czy brzuch dobrze się prezentowały, warto nie tylko trzymać się zasad diety redukcyjnej, ale też ćwiczyć. Dzięki temu ciało się wysmukli, skóra się ujędrni, pojawi się delikatny zarys mięśni. Tak naprawdę nawet regularne spacery sprawią, że ciało będzie w lepszej kondycji.