Zapaść serca – przyczyny i objawy. Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

zapaść krążenia

Zapaść serca jest jednym z najgroźniejszych objawów nieprawidłowej pracy układu krążenia, może stanowić zagrożenie życia. Jakie są objawy i przyczyny zapaści krążeniowej?

Czym jest zapaść serca?

Niewydolność krążeniowa może prowadzić do zapaści serca, która zazwyczaj spowodowana jest zmniejszeniem tzw. objętości wyrzutowej oraz minutowej serca lub spadku objętości krążącej w układzie krwi w stosunku do poszerzonych naczyń krwionośnych.

Najczęściej taka sytuacja trwa kilka sekund lub minut. Nieprawidłowa praca układu krążenia może doprowadzić do kalectwa, czasem nawet śmierci, ponieważ zmniejszony zostaje dopływ krwi do mózgu. Ograniczony transport krwi skutkuje niedokrwieniem tkanek i narządów. Kiedy zapaść dotyczy naczyń mięśnia sercowego prawie zawsze dochodzi do zatrzymania akcji serca. Niewydolność żył oraz tętnic może skutkować zaburzeniami funkcjonowania narządów, powstawaniem zgorzeli.

Jakie są przyczyny zapaści krążeniowej?

Przyczyn zapaści krążeniowej upatruje się w wielu schorzeniach, do poszerzenia ścian naczyń krwionośnych może dojść wskutek przebiegu chorób serca, chorób zakaźnych lub zatruć o różnym podłożu. Zapaść serca może być następstwem obfitych biegunek, wymiotów, które prowadzą do znacznego odwodnienia organizmu.

podobne:  Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

W grupie ryzyka są osoby chorujące na zakrzepicę, przede wszystkim po przebytych zabiegach i operacjach chirurgicznych, również przyjmowanie leków regulujących ciśnienie krwi zwiększa możliwość zapaści. Istotne, że zapaść krążeniowa może wystąpić jako powikłanie po grypie.

Objawy zapaści serca

Wśród najczęstszych objawów zapaści serca należy wymienić apatię, zmęczenie i znaczne osłabienie, bladość skóry i nadmierne pocenie. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz duszności, nudności oraz wymioty. Często dochodzi do mrowienia w palcach rąk i odczucia zimna, co jest skutkiem zmniejszonego przepływu krwi do tkanek i narządów.

Chory odczuwa zawroty głowy i wzmożone pragnienie, jego oddech jest powierzchniowy i spłycony, a tętno słabo wyczuwalne z powodu niskiego ciśnienia krwi. W kolejnym etapie występuje omdlenie lub całkowita utrata przytomności.

Pierwsza pomoc przy zapaści krążeniowej

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z osobą, która skarży się na powyższe dolegliwości, zauważamy wymienione objawy bezzwłocznie należy wezwać zespół pogotowia ratunkowego.

Chorego trzeba ułożyć w pozycji poziomej, nogi położyć nieco wyżej niż głowę, aby zwiększyć dopływ krwi do mózgu. Dobrze pamiętać, że nie można wkładać niczego pod głowę. Jeżeli osobę męczą nudności, wymiotuje należy ułożyć ją w pozycji bocznej, bezpiecznej. W oczekiwaniu na pomoc lekarską warto ogrzewać kończyny osoby w zapaści krążeniowej. Dobrze okładać czoło i kark chorego zimnymi kompresami, aby pobudzić krążenie krwi w organizmie. Kiedy mamy do czynienia z osobą nieprzytomną należy sprawdzić czy oddycha, jeżeli nie od razu przystąpić do resuscytacji.

podobne:  Arytmia serca – przyczyny i objawy. Jak leczyć zaburzenia pracy serca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *