CRP – norma badania krwi. O czym świadczy podwyższone CRP?

Mikroskop z materiałem do badań

Regularne badania krwi są cenne w profilaktyce, ale i w diagnostyce. Zdrowi ludzie powinni wykonywać morfologię przynajmniej raz w roku, by w w razie pogorszenia parametrów móc w krótkim czasie zareagować. Oprócz standardowych wskaźników, jak hemoglobina czy białe i czerwone krwinki, powinno badać się również poziom CRP. Czym jest białko C-reaktywne i co oznacza podwyższone CRP?

CRP, czyli co?

CRP, czyli białko C-reaktywne, nazywane jest również białkiem ostrej fazy. Produkowane jest ono w wątrobie i komórkach tłuszczowych. CRP bierze udział w odpowiedzi immunologicznej, dlatego jest tak istotne w wykrywaniu stanów zapalnych toczących się w organizmie. Badanie CRP jest całkowicie bezpieczne i można wykonywać je bardzo często, wystarczy pobrać w tym celu krew.

Kiedy wykonuje się CRP?

Poziom CRP powinien być mierzony przy okazji rutynowych badań, ale nie tylko. Istnieją konkretne wskazania, kiedy należy zmierzyć ten parametr, by móc potwierdzić lub obalić postawioną diagnozę. CRP oznacza się przeważnie wtedy, kiedy jest podejrzenie stanu zapalnego, podczas monitorowania przebiegu choroby i ewentualnych postępów w leczeniu. Oprócz tego CRP bada się także, by wykryć odrzucenie przeszczepu oraz ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

podobne:  Zielona herbata a odchudzanie – co warto wiedzieć?

CRP norma

Wskaźnik CRP ma określoną normę. Za prawidłowe CRP uważa się takie do 5 mg/l. Oczywiście u niektórych osób ta norma może być inna, np. wśród palaczy, osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym, przyjmujących leki itp. Przyjmuje się, że oznaczenie CRP do 10 mg/l może oznaczać reakcję zapalną spowodowaną jakimś zakażeniem. CRP od 40 mg/l to prawdopodobnie infekcja zapalna, łagodne zapalenie lub po prostu ciąża. CRP od 200 mg/l może sugerować infekcję bakteryjną natomiast powyżej 500 mg/l to już prawdopodobnie ciężkie zakażenie bakteryjne i oparzenia.

CRP a serce

CRP wykonuje się często w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych. Pozwala ono ocenić wstępne ryzyko ich wystąpienia. CRP mniejsze niż 1 mg/l oznacza niskie ryzyko zachorowania, przedział 1 – 3 mg/l to umiarkowane ryzyko choroby, natomiast powyżej 3 mg/l to już duże ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Co oznacza podwyższone CRP?

CRP powyżej 10 mg/l staje się już powodem do niepokoju zarówno wśród starszych dzieci, jak i dorosłych. Interpretacja wyniku zależy jednak od indywidualnej historii zdrowotnej każdego pacjenta. Podwyższone CRP, szczególnie wskaźnik trzycyfrowy, może oznaczać zakażenia bakteriami Gram-ujemnymi, przebyte operacje czy rozwijające się nowotwory. Białko C-reaktywne powyżej normy to też zakażenia bakteryjne i wirusowe, a także przewlekłe choroby zapalne, np. reumatyczne. Odchylenia od normy mogą oznaczać również zawał, miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego. W niektórych przypadkach można wykonać test wysokiej czułości, jest to badanie HS-CRP. Pozwala ono na precyzyjne oznaczenie stężenia, co z kolei przekłada się na dokładną diagnostykę i wdrożenie ewentualnego leczenia.

podobne:  Gdzie znajduje się wątroba? Jak rozpoznać ból wątroby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *