Co to jest polip endometrium?

Osoba z rękami na brzuchu

Wszelkie zmiany w obrębie macicy zawsze są powodem do niepokoju. Nie wszystkie jednak muszą oznaczać najgorsze. Tak przeważnie jest w przypadku polipów endometrialnych, które można wyleczyć. Co trzeba o nich wiedzieć, jak je diagnozować i jakie są możliwe powikłania?

Polip endometrium – co to jest?

Polip endometrium to najczęściej łagodna zmiana rozrostowa pojawiająca się na szyjce lub trzonie macicy. Może mieć ona kształt kulisty lub okrągły. Przeważnie jej wielkość nie przekracza 5 cm. Zmiany te można podzielić za względu na morfologię, a więc wyróżnia się polipy uszypułowane, które połączone są z jamą macicy oraz polipy siedzące o szerokiej podstawie, zajmujące znaczną część jamy macicy.

Polip endometrium a objawy

Niektóre polipy mogą nie dawać w ogóle objawów, czasem jednak są one dosyć charakterystyczne. Wyróżnia się wśród nich nieprawidłowe krwawienia niezwiązane z miesiączką, np. po badaniu ginekologicznym lub po stosunku. Typowym objawem jest również zwiększona ilość wydzieliny pochwowej, co sugeruje zmiany w obrębie macicy. Jeżeli natomiast polip jest dużych rozmiarów, wówczas może pojawić się kurczowy ból podbrzusza. Charakterystyczne są też częste stany zapalne narządów płciowych.

Przyczyny polipów endometrialnych

Dokładne przyczyny powstawania polipów endometrium nie do końca są znane. Wiadomo jednak, że przyczyniają się do nich zmiany hormonalne, za które odpowiedzialne są estrogeny. Na polipy tego rodzaju najczęściej narażone są zarówno kobiety w wieku rozrodczym, jak i po menopauzie.

Diagnostyka polipów endometrialnych

Najczęściej rozpoznanie polipów endometriów ma miejsce za pomocą USG domacicznego, najlepiej by badanie zostało przeprowadzone w pierwszej fazie cyklu. Oprócz tego można też wykonać inne badanie obrazowe o nazwie salpingografia. Dzięki niemu można uwidocznić jajowody po wcześniejszym podaniu środka cieniującego. Jeszcze szerszym badaniem jest histerosalpingografia, która ocenia nie tylko jajowody, ale też jamę macicy.

Jak leczyć polipy endometrium?

Leczyć polipy endometrialne można na kilka sposobów, który z nich będzie najlepszy to już decyzja ginekologa. Najczęściej stosowana jest terapia hormonalna, która nazywana jest leczeniem pierwszego rzutu. Dobranie odpowiednich leków może przyczynić się do samoistnego wchłonięcia polipa. Jeśli jednak to nie przyniesie skutków, należy wdrożyć inne leczenie w postaci zabiegu. Mowa tu o histeroskopii. Dzięki niej można dokonać precyzyjnej diagnostyki polipa i sprawdzić jak wygląda jama macicy. Możliwe jest podczas tego zabiegu usunięcie polipa, a następnie poddaje się go badaniu histopatologicznemu.

Możliwe jest również łyżeczkowanie macicy, jednak w przypadku tego zabiegu pole widzenia jest nieco ograniczone, przez co można nie usunąć polipa w całości lub pominięte zostają te o niewielkich rozmiarach. Metoda leczenia powinna być jednak wybrana przez lekarza i dopasowana do aktualnego stanu zdrowia pacjentki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *