Wyrostek robaczkowy – po której stronie. Jak leczyć zapalenie wyrostka?
Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej dotyka osoby między 10. a 30. rokiem życia. Charakteryzują go bardzo niekonkrente objawy, dlatego początkowo mogą wystąpić problemy z jego rozpoznaniem, zarówno przez chorego, jak i specjalistę. Gdzie będzie boleć w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego? Jak je leczyć?
- Po której stronie znajduje się wyrostek robaczkowy?
- Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?
- Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego
- Jak leczyć zapalenie wyrostka?
Po której stronie znajduje się wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy nazywany jest także potocznie „ślepą kiszką”. Jest to uwypuklenie jelita grubego o długości około 8-10 cm. Zazwyczaj znajduje się po prawej stronie brzucha. Warto wiedzieć, że nie u każdego występuje dokładnie w tym samym miejscu. W większości przypadków zwisa w kierunku miednicy lub kości krzyżowej. U niektórych pacjentów może znajdować się przy grzebieniu kości biodrowej, między pętlami jelitowymi, a także może dotykać kątnicy lub leżeć pozaotrzewiowo. W efekcie zamknięcia jego światła dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że zróżnicowane położenie wyrostka u pacjentów znacząco utrudnia diagnostykę.
Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?
Jednym z najczęściej występujących objawów w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego jest silny ból brzucha. Początkowo obejmuje całą jamę brzuszną, z czasem zstępuje w kierunku jego prawej strony. Chorzy zazwyczaj odczuwają ból w okolicy biodra oraz pachwiny, jednak są to ich indywidualne odczucia związane z położeniem wyrostka robaczkowego. Ponadto to chorzy mogą zauważyć stan podgorączkowy lub gorączkę. Dość często dolegają im nudności oraz wymioty, utrata apetytu oraz zaparcia. Dodatkowo jednym z objawów zapalenia wyrostka może być częstomocz. Warto podkreślić, że w przypadku zapalenia otrzewnej na skutek „rozlania się” wyrostka chorzy mają problem z oddawaniem moczu.
Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego
Jak wspomniano wcześniej, diagnostyka ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego może przysporzyć wielu kłopotów. Podstawą jego rozpoznania jest wywiad lekarski. Dodatkowo przeprowadza się badanie jamy brzusznej. Jest to bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, ponieważ ból wzmaga się na skutek nacisku podczas próby postawienia diagnozy. Dużym ułatwieniem przy diagnostyce choroby są badania krwi. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego u pacjenta zwiększa się poziom leukocytów oraz CRP. Dodatkowo wykorzystać można USG, RTG oraz tomograf.
Jak leczyć zapalenie wyrostka?
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest schorzeniem, które można wyleczyć jedynie za pomocą zabiegu chirurgicznego. Polega na wycięciu wyrostka, a także usunięciu skutków infekcji. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym. Aktualnie zmieniony chorobowo wyrostek usuwa się z otwarciem powłok brzusznych oraz laparoskopowo. Druga z metod staje się coraz częściej stosowana ze względu na niską inwazyjność oraz krótszy okres rekonwalescencji.
Dobrze, że podkreślicie, że nie u każdego ten woreczek leży w tym samym miejscu. W niektórych przypadkach nie pojawia się ból w prawej, dolnej części brzucha, przez co zapalenie jest bardzo trudno zdiagnozować i pojawia się zagrożenie rozlania się go.