Uprawa pieczarek w ogrodzie – jak zacząć? Jakie podłoże pod uprawę pieczarki wybrać?

Pieczarki na desce

Zdrowe pieczarki z własnego ogrodu? Dlaczego by nie? Pieczarki to jedne z popularniejszych grzybów i zamiast kupować je w sklepach, można zdecydować się na ich uprawienia. Jak jednak zacząć? O czym pamiętać? Co jest potrzebne do uprawy pieczarek w przydomowym ogrodzie?

Jak uprawiać pieczarki – w domu czy w ogrodzie?

Tak naprawdę możliwości mamy dwie, albo zdecydować się na uprawę pieczarek w ogrodzie, albo zrobić to w domowych warunkach. Obie opcje mają swoje zalety, choć w tym pierwszym przypadku trzeba pamiętać, że grzyby te potrzebują odpowiedniej temperatury do rozwoju. Z tego też powodu uprawa w ogrodzie może odbywać się wyłącznie w okresie od wiosny do jesieni. W domu możliwe jest uprawienia pieczarek przez cały rok.

Jak zacząć uprawiać pieczarki w ogrodzie?

Przede wszystkim do uprawy pieczarek potrzebne jest odpowiednie miejsce. Najlepiej jeżeli będzie ono zacienione, ponieważ w przypadku tych grzybów, słońce nie jest potrzebne i może zaszkodzić. Trzeba pamiętać, że potrzebna będzie stała temperatura, w okolicach między 14 a 22 stopnie. Lepiej sprawdzi się więc okres wiosenny i jesień niż gorące lato. Po drugie trzeba też przygotować odpowiednie podłoże. Tutaj nie powinno być większego problemu, ponieważ możliwe jest zakupienie gotowego zestawu. Podłoże pod uprawę pieczarki producenta Kania, umożliwia rozpoczęcie swojej przygody z tymi grzybami, zarówno w odmianie białej, jak i brązowej. Są to specjalnie przygotowane komponenty, z już zaszczepioną grzybnią. Dodatkowo uzyskuje się też instrukcję hodowli.

Jakie podłoże do uprawy pieczarek wybrać?

Jak się okazuje, wybór odpowiedniego podłoża do uprawy pieczarek ma ogromne znaczenie. Podstawą jest tutaj słoma, a także pomiot kurzy lub gips, a wszystko razem jest poddawane fermentacji. Oczywiście muszą tutaj zostać zachowane odpowiednie warunki, które pozwolą na dalsze działanie, czy pasteryzację. Trwa to nawet kilka tygodni i dopiero po tym czasie zaszczepia się grzybnię. Proces ten dotyczy obu typów pieczarek, zarówno białych, jak i brązowych i składa się z czterech faz. Fermentacja (1), pasteryzacja (2), inkubacja (3) i wzrost grzybni (4). Gotowe podłoża zazwyczaj oferowane są w formie fazy drugiej lub trzeciej.

Uprawa pieczarki – jakie warunki?

Jak zostało wspomniane, w przypadku pieczarek ważne jest zachowanie odpowiednich warunków, czyli konieczne jest znalezienie miejsca bez dostępu do słońca oraz utrzymanie właściwej temperatury. Najlepiej, gdyby zdecydować się na zacienione miejsce pod drzewami, albo wzdłuż muru, gdzie słońce nigdy nie dochodzi. W skrajnych przypadkach możliwe jest uprawianie pieczarek np. w garażu czy w piwnicy, zwłaszcza gdy warunki panujące w ogrodzie temu nie sprzyjają. Wzrost grzybów odbywa się w ciągu 3 – 4 tygodni, kiedy możliwe jest już ich zbieranie. Co więcej, jeden zestaw do uprawy pieczarek pozwala na kilka zbiorów.

1 komentarz

  1. Cały czas myślałam, że uprawa pieczarek jest koszmarnie trudna i trzeba wiele pracy, żeby dała efekty. Nikt z moich znajomych nie ma pieczarek w ogródku – chyba będę pierwsza 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *