Jak leczyć zwyrodnienia kręgosłupa?
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa – w pewnym wieku dopada większość z nas. Czy to kwestia niewłaściwego trybu życia? Czy można się przed tym ustrzec, jeśli zawczasu podejmie się odpowiednie środki? Jak walczyć ze zwyrodnieniami?
- Czym jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?
- Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa?
- Komu grozi choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?
- Jak leczy się zwyrodnienia kręgosłupa?
Czym jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?
Wszyscy chcielibyśmy, żeby kręgosłup służył nam jak najdłużej w doskonałej formie. Niestety, nie zawsze można na to liczyć, a często winą jest tryb życia, jaki prowadzimy. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to inaczej mówiąc degeneracja jego struktur. Kręgosłup jak gdyby przedwcześnie się „zużywa”, tkanki stawów, kręgów i innych jego ważnych elementów ulegają zwyrodnieniu. Tworzą się wyrośle kostne oraz podchrzęstne torbiele, chrząstki stawowe zostają uszkodzone, a w efekcie tych wszystkich procesów uszkodzeniu ulegają struktury kręgosłupa, on sam się deformuje, przez co traci stabilność.
W zależności od tego, które partie kręgosłupa atakuje choroba i jak mocny ból jej towarzyszy, wyróżnia się kilka jej typów. Możemy mówić zatem o chorobie zwyrodnieniowej właściwych stawów kręgosłupa, stawów szyjnych (tak zwanych unkowertebralnych), segmentu kręgowego, kręgosłupowo-żebrowej i wreszcie hiperostozie usztywniającej kręgosłupa.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa?
Zaczyna się niewinnie – na początku chorym doskwierają tylko niewielkie bóle i ograniczenie ruchomości kręgosłupa. W miarę rozwoju bóle stają się coraz silniejsze, w dodatku promieniują nawet aż do kończyn dolnych. Towarzyszy im osłabienie nóg, połączone z drętwotą i mrowieniem. Jeśli poszczególne elementy kręgosłupa, na przykład krążki międzykręgowe, zaczną się przemieszczać, bóle wyraźnie się zaostrzą. W konsekwencji może dojść do zaburzeń ruchu i czucia, zaniku mięśni i innych groźnych neurologicznych objawów.
Komu grozi choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?
Jest to przypadłość dotykająca szczególnie osoby starsze – spośród osób, które przekroczyły sześćdziesiątkę, aż sześćdziesiąt procent zmaga się z tym problemem, co nie znaczy, że choroba ta nie może ujawnić się już za młodu. Inne, oprócz podeszłego wieku, czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko choroby, to nadwaga, duża masa kostna, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa biomechanika stawów. Ważną rolę odgrywa także genetyka – predyspozycje do zwyrodnień mogą być bowiem dziedziczne.
Jak leczy się zwyrodnienia kręgosłupa?
O tym, jak będzie przebiegać leczenie, decyduje przede wszystkim typ schorzenia i stopień w jakim zdążyło się ono rozwinąć. W ustaleniu tego pomaga badanie radiologiczne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i inne metody nowoczesnej diagnostyki.
Przede wszystkim trzeba odciążyć kręgosłup, nie przemęczać go, unikać zarówno dźwigania ciężarów, jak i na przykład nagłych skłonów. Żeby poprawić stan chorego, stosuje się fizjoterapię. Pacjentów zachęca się też, by na własną rękę podejmowali niektóre formy aktywności fizycznej, takie jak chociażby jazda na rowerze. Polecane są zwłaszcza te ćwiczenia, które zwiększają masę mięśniową.
Trzeba też prawidłowo odpoczywać – chodzi tu o spanie na wygodnym materacu i używanie specjalnej, odpowiednio profilowanej poduszki ortopedycznej. W przypadku wady postawy stosuje się na przykład wkładki ortopedyczne.
W ostateczności, gdy wszystkie zwyczajne środki zawiodą, można się też uciec do leczenia operacyjnego. Polega ono na odciążeniu uciśniętych elementów kręgosłupa, jego blokadzie i ustabilizowaniu struktur kręgowych. Dobrze przeprowadzona operacja ułatwia choremu chodzenie i uwalnia go od bólu i stanu zapalnego.