Jak często występuje rak serca? Objawy nowotworu serca
Nowotwory to jedna z plag współczesnego społeczeństwa. O ile jednak o raku płuc, piersi czy nawet żołądka albo skóry mówi się często, o tyle rzadko kiedy można usłyszeć o nowotworze serca. Dlaczego? Jak często występuje rak serca? Jak go rozpoznać?
- Rak serca – jakie formy?
- Rodzaje nowotworu serca
- Jak często występuje rak serca?
- Jakie są objawy nowotworu serca?
- Jak leczyć raka serca?
Rak serca – jakie formy?
Rak serca to niezwykle rzadki przypadek nowotworu, może jednak wystąpić w dwóch formach – pierwotnym i przerzutowym. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z guzem serca, który pierwotnie właśnie tam się zlokalizował i rozwinął. Z przerzutowym rakiem serca mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku zmian nowotworowych innych narządów, dochodzi do przerzutów także na serce.
Dodatkowo rak serca może występować w formie niezłośliwej, przy czym ponad połowa zdiagnozowanych nowotworów serca właśnie do nich się zalicza, oraz złośliwej.
Rodzaje nowotworu serca
Wśród pierwotnych nowotworów serca wyróżnia się dwie grupy guzów – niezłośliwe oraz złośliwe. Do tych pierwszych zaliczają się: włókniaki brodawkowate (guz rośnie na wsierdziu na zastawkach), włókniaki, tłuszczaki, mięśniaki prążkowokomórkowe (najczęściej występują u dzieci). Z kolei złośliwym nowotworem serca są mięsaki i chłoniaki. Charakteryzują się one bardzo szybkim przebiegiem i doprowadzają do śmierci pacjenta już w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od momentu postawienia diagnozy.
Jak często występuje rak serca?
Spośród wszystkich typów nowotworów, rak serca jest jest jednym z najrzadziej spotykanych. Według statystyk medycznych, występuje on w 3 przypadkach na 100 tys. autopsji. Wylicza się, że w populacji ludzkiej częstość występowania wynosi 0,25%. Jest na tyle rzadko spotykany, że dla wielu osób jego istnienie może być prawdziwym zaskoczeniem. Dodatkowo problemem mogą być także trudności w diagnozowaniu. EKG czy badanie RTG nie są w stanie uwidocznić problemu, a jedyną skuteczną metodą badania jest echokardiografia. Wiele jednak też może zależeć od umiejscowienia zmian nowotworowych, które często mogą być mylone z czymś innym.
Jakie są objawy nowotworu serca?
Nowotwór serca nie od razu daje o sobie znać, a same objawy często mogą być niejednoznaczne. Popularny iluzjonista Tomasz Kabis, który zachorował właśnie na raka serca przyznał, że jego problemy zdrowotne początkowo nie miały nic wspólnego z sercem. Skarżył się na ból barku i łopatek i dopiero gdy zaczął kaszleć krwią, wyszedł na jaw rzeczywisty problem. Często objawy będą uzależnione także od umiejscowienia, jak i wielkości samego guza. Jeżeli jest więc niewielki i ułożony względnie dobrze, może istnieć przez wiele lat nie dając o sobie znać.
Gdy pojawiają się objawy, świadczą o już zaawansowanym rozwoju nowotworu, a wśród nich można wymienić: spadek masy ciała, omdlenia, zmiany skórne, duszności, kołatanie serca, kaszel z krwią, opuchlizna stawów. Często rak serca powiązany jest też z innymi chorobami i może prowadzić do powikłań, jak niewydolność serca, udar mózgu czy zaburzenia rytmu serca.
Jak leczyć raka serca?
Powodzenie leczenia oraz jego rodzaje będą uzależnione od typu nowotworu oraz czasu w jakim został on zdiagnozowany. W przypadku raka złośliwego najczęściej choroba kończy się zgonem, ale w przypadku łagodnych odmian guza istnieje praktycznie 100% szans na przedłużenie życia o kilka następnych lat. Konieczne jest oczywiście chirurgiczne usunięcie nowotworu oraz późniejsze dalsze leczenie.
Przy złośliwych nowotworach jedynym działaniem jest nie tyle leczenie rzeczywiste, co zmniejszenie widocznych objawów i złagodzenie cierpienia pacjenta. Nazywa się to leczeniem objawowym i paliatywnym i ma na celu poprawienie komfortu życia nieuleczalnie chorej osoby. Często wykorzystuje się tutaj chemioterapię oraz radioterapię. Pacjenci z niewyleczalnym nowotworem serca nie przezywają więcej niż rok od momentu diagnozy.