Wentylacja a zdrowe. Czym grozi brak lub zła wentylacja w domu, biurze?
Prawidłowo zainstalowana wentylacja w domach, mieszkaniach i różnego typu pomieszczeniach, jest gwarantem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwa wymiana powietrza jest nie bez znaczenia i wie o tym każdy, kto choć trochę dłużej przebywał w pomieszczeniach bez wentylacji lub gdy była ona źle założona. Jaki ma ona właściwe wpływ na zdrowie? Co mówi prawo o obowiązku posiadania systemu wentylacyjnego?
Wentylacja a prawo
W obowiązującym prawie budowlanym ważną kwestię zajmuje temat wentylacji i sposobów przepływu powietrza z budynkach i poszczególnych pomieszczeniach. Można znaleźć wiele obowiązujących obecnie norm, do których trzeba się zastosować, a wszystko zostało rozpisane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wymaga się więc, na przykład, by w budynkach mieszkalnych, przewiew powietrza znajdował się w kuchni, najlepiej w okolicach kuchenki, a także w łazience. Najczęściej objawia się to kratkami wentylacyjnymi, ale też wywietrznikami w oknach czy drzwiach. Dotyczy to zresztą nie tylko mieszkań, ale i domów oraz budynków i pomieszczeń biurowych. Określone przy tym zostało dokładnie, jak ma wyglądać ta wentylacja, gdzie ma być umieszczona i w jakich warunkach zastosowana.
Jaki ma wpływ wentylacja na zdrowie?
Przede wszystkim dobra wentylacja to zdrowe powietrze w domu i biurze (Schiedel.com/pl), o czym może przekonać się każdy, kto choć trochę czasu spędził w pomieszczeniu bez przepływu powietrza. Będąc na dworze, za jakość powietrza i jego zmiany odpowiada wiatr, który reguluje to, jakim powietrzem oddychamy. Nieco inaczej jest w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie powietrze zazwyczaj stoi i wymiana nie jest taka oczywista.
Jeżeli przebywamy w źle wentylowanym pomieszczeniu (lub nawet bez wentylacji), wówczas zaczynają się gromadzić substancje szkodliwe, wzrasta poziom dwutlenku węgla, tlenku azotu oraz innych toksyn, które nie mają jak ujść na zewnątrz. Do tego dochodzi rosnąca temperatura, skraplanie się wilgoci, a tym samym także rozwój grzybów i pleśni. W ten sposób tworzy się toksyczna atmosfera, a ludzie w niej przebywający zaczynają się źle czuć.
Pojawiają się bóle głowy, zawroty, uczucie zmęczenia oraz choroby dróg oddechowych. Dodatkowo jest to także doskonałe pole do rozwoju alergii oraz nowotworów. W źle wentylowanym pomieszczeniu panuje podwyższona wilgotność, a pranie nie chce schnąć lub przeciwnie, będzie tak suche, że zaczną tworzyć się pyły i kurze, którymi zaczniemy oddychać. Może też to doprowadzić choćby do zatrucia czadem.
Jaką wentylację wybrać do domu, biura?
Wybór wentylacji do budynku jest podyktowany przede wszystkim warunkami technicznymi, jakie reprezentuje. Obecnie istnieje wiele rodzajów systemów wymiany powietrza, do których zalicza się choćby wentylację naturalną (grawitacyjną), mechaniczną (wyciągową), hybrydową, nawiewno-wywiewną, nawiewniki czy rekuperację. Każdy z nich działa nieco inaczej, wiąże się też z innymi kosztami oraz kwestiami technicznymi.
Współcześnie w budownictwie stara się stosować jak najnowsze systemy wentylacyjne, ale większy problem pojawia się przy starych budynkach, gdzie możliwość zmian jest ograniczona. Wielkość budynku, ilość osób w nich przebywających czy charakteru, jaki ma spełniać, ma na to duży wpływ. Często nawet zainstalowanie nawiewników w oknach daje odpowiednie rezultaty, czasem wymagany jest jednak większy remont.