Tabex – co to za lek, w jakim celu się go stosuje? Tabex – skutki uboczne, przeciwwskazania
Rzucanie palenia to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Bywa, że silna wola okazuje się zbyt słaba i trzeba wspomóc się dodatkowymi sposobami. Wśród nich są preparaty hamujące głód nikotynowy Tabex. Co trzeba wiedzieć o ty leku, jak go stosować i jakie są jego skutki uboczne?
- Tabex – w jakim celu się go stosuje?
- Tabex przeciwwskazania – jakie są?
- Tabex a skutki uboczne
- Jak dawkować Tabex?
- Tabex – na co uważać?
Tabex – w jakim celu się go stosuje?
Tabex to lek dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Dzięki niemu można stopniowo odzwyczajać organizm od papierosów nie mając przy tym objawów nagłego odstawienia nikotyny. Tabletki Tabex zawierają 1,5 mg cytyzyny oraz substancje pomocnicze.
Tabex przeciwwskazania – jakie są?
Nie każdy może zdecydować się na wspomaganie tabletkami Tabex. Z pewnością nie mogą tego robić osoby uczulone na substancję czynną lub pomocniczą (wśród nich jest laktoza). Przeciwwskazania dotyczą również osób, które mają niestabilną dławicę piersiową, przebyły niedawno zawał serca, mają zaburzony rytm serca lub są po udarze mózgu. Zażywać Tabexu nie mogą również kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Tabex a skutki uboczne
Tabex, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne, chociaż preparat ten wykazuje się dosyć dobrą tolerancją wśród osób, które biorą udział w terapii. Głównie działania niepożądane występują na początku leczenia lub związane są raczej z odstawieniem nikotyny. Wśród ogólnych skutków ubocznych wymienia się uczucie zmęczenia i złe samopoczucie. Niektórzy skarżą się na łzawienie, przyspieszoną lub zwolnioną akcję serca, zwyżki ciśnienia tętniczego. Przyjmując Tabex można mieć również bóle i zawroty głowy, uczucie ciężkości, zmiany nastroju i trudności w koncentracji. Zdarza się, że można cierpieć też na bezsenność, mieć koszmary i osłabienie popędu płciowego.
Zaburzenia mogą dotyczyć także układu pokarmowego. U niektórych pojawia się suchość w ustach, bóle brzucha, wymioty, nudności, zaparcia, biegunki czy zgaga. Możliwe jest również przybranie na wadze.
Niektórzy stosujący Tabex mają duszności, bóle mięśniowe, wysypkę i bóle mięśniowe. Jeśli zauważymy u siebie silne skutki uboczne, lek należy natychmiast odstawić.
Jak dawkować Tabex?
Jedno opakowanie Tabexu to terapia na 25 dni. Na początku stosowania, do 3 dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (w sumie 6 na dobę). Do 12 dnia dawkę nieco trzeba obniżyć i brać tabletkę co 2,5 godziny (5 tabletek na dobę). Do 16 dnia wystarczy 1 tabletka co 3 godziny (4 dawki na dobę), natomiast do 20 dnia należy brać 1 tabletkę co 5 godzin (3 tabletki na dobę). Na ostatnim etapie leczenia, czyli do 25 dnia należy przyjmować 1 lub 2 tabletki na dobę.
Ważne jest, by palacz zrezygnować z palenia najpóźniej do 5 dnia terapii. Tylko wtedy leczenie może odnieść pożądany skutek.
Tabex – na co uważać?
Tabex należy ostrożnie stosować u osób powyżej 65. roku życia. Niewskazane jest także przyjmowanie leku przez dzieci poniżej 18. roku życia. Preparat ten zawiera w składzie laktozę, zatem nie powinien być stosowany przez osoby, które zmagają się z nietolerancją.