Pakiety badań na ojcostwo – co warto o nich wiedzieć?

dłonie ojca i dziecka

Pakiet badań na ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa może być wykonany zarówno na użytek prywatny jak i w przypadku spraw sądowych. Co warto wiedzieć o takich testach? Co stanowi materiał do analiz? Jak długo trzeba czekać na wyniki z laboratorium? Czy konieczne udanie się osobiście do placówki? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej!

Pakiety badań na ojcostwo – co wchodzi w skład pakietu?

Upowszechnienie badań na ojcostwo sprawia, że są one wykonywane nie tylko w przypadku toczących się spraw w sądzie – również osoby prywatne mogą z powodzeniem skorzystać z takich badań. Przystępne ceny i łatwość wykonania takich badań sprawiają, że mogą one być wykonywane nie tylko w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa, ale również wykrycia pokrewieństwa z hipotetycznym rodzeństwem lub innymi członkami rodziny. Od czego zacząć? Pierwszy etap stanowi niezmiennie pobranie próbek materiału genetycznego, a następnie dokonanie analizy porównawczej wybranych fragmentów DNA. Takie badanie jest wykonywane z użyciem metody PCR bazującej na 24 markerach genetycznych. Następny krok stanowi porównanie ich ze sobą i posłużenie się analizą statystyczną – w efekcie można porównać stopień pokrewieństwa pomiędzy osobami, których to badanie dotyczy. W większości przypadków materiał wykorzystany do wykonania testów na ojcostwo pobierany jest w postaci wymazu z policzka zarówno dziecka jak i hipotetycznego ojca.

Co zawiera pakiet ogólny, który pomaga także w zweryfikowaniu ogólnego stanu zdrowia? W ramach pakietu dla mężczyzny wchodzi m.in.

– badanie ogólne moczu,

– morfologia krwi obwodowej,

– cholesterol całkowity,

– sprawdzenie czy kwas moczowy występuje w surowicy,

– białko całkowite,

– bilirubina całkowita,

– hbs antygen.

Pakiet badań na pokrewieństwo – zrób następujące badania!

Wraz z rozwojem techniki i nauki możesz z powodzeniem skorzystać z badania wysyłkowego – takie pakiety badań ojcostwa i pokrewieństwa w diag.pl wykonasz bez trudu samodzielnie, bez konieczności udawania się do laboratorium. Po otrzymaniu takiego pakietu możesz od razu przystąpić do działania. Po samodzielnych pobraniu wymazu kurier przewiezie je do laboratorium, gdzie specjaliści dokonają wnikliwej analizy otrzymanego materiału. O wyniku dowiesz się we wskazanej przez Ciebie formie – listownie pod wskazany adres lub drogą elektroniczną, z wykorzystaniem poczty e-mail. Nie musisz też długo czekać na wynik takiego badania – z reguły cała procedura odbywa się w nie więcej niż pięć dni roboczych od chwili otrzymania materiału do placówki.

Kiedy można przeprowadzić test na ojcostwo?

Wykonanie takiego testu zaleca się wówczas, gdy nie ma stuprocentowej pewności dotyczącej tego, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Jest to możliwe jeszcze na etapie ciąży, w trakcie pierwszego trymestru, kiedy to bez trudu można odizolować DNA dziecka z krwi matki, a później dokonać porównania z materiałem od domniemanego ojca dziecka.

Zweryfikowanie ojcostwa i pokrewieństwa jest możliwe do wykonania w sytuacji, gdy oboje z rodziców wyrażą na to zgodę. Jeżeli tylko pojawiają się wątpliwości w tej materii – warto skorzystać z dostępnych możliwości, aby samodzielnie zweryfikować swoje przypuszczenia. Szybka weryfikacja, nieinwazyjne pobranie materiału genetycznego od dziecka i ojca – to wszystko przemawia za skorzystaniem z tej formy badania!

1 komentarz

  1. To smutne, że są takie sytuacje, w których trzeba dochodzić ojcostwa. Mam nadzieję, że kiedyś ludzie zaczną bardziej racjonalnie podchodzić do kwestii posiadania dzieci, planowania rodziny i panowania nad własnym cyklem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *