Na co pomaga czarnuszka? Właściwości czarnuszki

nasiona i olej z czarnuszki

Coraz częściej słyszy się o prozdrowotnym działaniu czarnuszki. Czym jest? Jakie ma właściwości? Na co pomaga czarnuszka? Jak ją stosować? Co daje picie oleju z czarnuszki? Wyjaśniamy!

Czym jest czarnuszka?

Czarnuszka bywa nazywana czarnym kminkiem, kminem czarnym, kolendrą siewną i kminkiem egipskim. Jest to niewielkich rozmiarów roślina siewna z rodziny jaskrowatych. Choć czarnuszka pochodzi z rejonów Iraku i Turcji, to dzisiaj mocno rozpowszechniona jest w całym basenie Morza Śródziemnego.

Najwięcej cennych substancji jest w nasionach. Te stosowane są przede wszystkim w kuchni. Aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości czarnuszki, najlepiej jest stosować olej. Wytwarza się go właśnie z nasion na potrzeby medycyny, kuchni i kosmetyki. Warto wiedzieć, że czarnuszka spożywana jako olej (http://olej-z-czarnuszki.pl) ma pozytywny wpływ na organizm. Co daje? Jakie ma właściwości?

Właściwości czarnuszki

Co ciekawe, olej z czarnuszki nazywany jest „złotem faraonów”. Jest to bowiem substancja, którą doceniano już w starożytności. Mimo upływu lat wciąż korzystamy z jej prozdrowotnych właściwości.

Przede wszystkim olej z czarnuszki ma nienasycone kwasy tłuszczowe w składzie. Aż w 85% składa się właśnie z nich. Tak więc posiada wiele cennych witamin i minerałów. Warto postawić na niego, bo w jednej kropli znajduje się wiele cennych substancji. Olej z czarnuszki ma witaminy A, E, B1, B3, B6. Oprócz tego zawiera biotynę, beta-karoten, wapń, żelazo, sód, magnez, cynk, selen i potas.

To, co najcenniejsze w oleju tłoczonym na zimno z czarnuszki, to olejek eteryczny o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Wiele osób pije olej, ale z powodzeniem stosuje się go w kuchni, w kosmetyce, w medycynie i w kuchni.

Na co pomaga czarnuszka?

Co ważne, terapeutyczne właściwości czarnuszki i jej pozytywny wpływ na zdrowie i urodę, potwierdzają liczne badania naukowe. Olej czarnuszkowy powinien stosować każdy z nas.

Olej tłoczony z nasion czarnuszki wspiera nasze zdrowie, odporność, urodę i samopoczucie. Jak to rozumieć? Olej czarnuszkowy zwiększa aktywność układu immunologicznego. Pijąc regularnie olej z czarnuszki, można zwiększyć poziom przeciwciał. To sprawia, że jest się zdecydowanie mniej podatnym na infekcje. Właśnie dlatego warto podawać olej z czarnuszki dzieciom, które często chorują. W sezonie jesienno-zimowym dobrze jest go stosować zapobiegawczo, ale i wówczas, gdy organizm jest osłabiony stale powracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że czarnuszka pomaga również alergikom. Dzięki zawartości tymochinonu działa antyalergicznie. Substancja ta blokuje reakcje alergiczne na alergeny występujące w otoczeniu.

Olej czarnuszkowy warto pić również po to, by poprawić funkcjonowanie układu nerwowego. Sprawdza się zwłaszcza w okresie intensywnego wysiłku intelektualnego.

Zimnotłoczony olej z czarnuszki dzięki obniżaniu poziomu hormonów stresu, a więc kortyzolu i adrenaliny, ma działanie relaksujące. Pozwala na obniżenie poziomu stresu.

Olej z czarnuszki pomaga również w radzeniu sobie z wszelkimi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Polepszy jakość życia osób zmagających się z refluksem żołądkowo-jelitowym, zgagą czy wrzodami żołądka i dwunastnicy. Warto pić olej z czarnuszki podczas zatrucia pokarmowego.

Mówi się, że czarnuszka skutecznie obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Pomoże więc osobom z otyłością, nadwagą, cukrzycą. Dzięki olejowi z czarnuszki można pomóc sobie w walce ze schorzeniami serca.

Zastosowanie oleju z czarnuszki w pielęgnacji

Olej z czarnuszki zazwyczaj jest pity wprost z łyżki. Znacznie łatwiejszy do przełknięcia będzie, gdy wymiesza się go z sokiem i/lub miodem. Czarnuszkę można też dodawać do potraw. Warto wiedzieć, że olej z czarnuszki można wykorzystać jako kosmetyk.

Sprawdzi się na włosy — złagodzi podrażnienia skóry głowy i stany zapalne, łupież. Dzięki niemu można zahamować wypadanie włosów. Czarnuszka przyspiesza porost nowych kosmyków, poza tym są one bardzo grube i mocne. Skórę ochroni przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, nawodni ją. Olej z czarnuszki można stosować na skórę, jeśli ma się cerę trądzikową lub skórę z liszajem, a nawet AZS.

1 komentarz

  1. Ciągle obiecuję sobie, że zacznę pić olej z czarnuszki i nic z tego nie wychodzi. Chciałabym też wprowadzić ten olej do diety dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *