Która mąka jest najzdrowsza? Jaką wybrać mąkę do wypieków?
Mąka to pewna podstawa, jeżeli chodzi o wypieki – jest ona jednym z głównych składników większości produktów, które nas otaczają. Trzeba jednak pamiętać, że można wyróżnić kilka czy nawet kilkanaście jej rodzajów, z czego jedne będą zdrowsze od innych. Który typ mąki jest najzdrowszy? Na co zwracać uwagę?
- Która mąka, czyli jaki mamy wybór?
- Jaka mąka jest najzdrowsza?
- Jaka mąka do wypieków?
- Czym różni się mąka chlebowa od niechlebowej?
- Czym kierować się przy wyborze mąki do wypieków?
Która mąka, czyli jaki mamy wybór?
Mówiąc o mące najczęściej mamy na myśli pszenną białą, ewentualnie jeszcze wymienia się mąkę tortową, czy Wrocławską lub Poznańską. Nie dla każdego jest jasne, czym się one między sobą różnią, ale warto zacząć od początku. Przede wszystkim mąki mogą być wytwarzane z różnego rodzaju ziarna: pszenicy, żyta, orkiszu, jęczmienia, owsa, prosa czy nawet kukurydzy. Najbardziej znana i najbardziej rozpowszechniona jest oczywiście mąka pszenna, zaraz za nią mąka żytnia – pozostałe nie są tak dobrze znane i zazwyczaj nie używa się ich też przy domowych wypiekach.
Warto też wspomnieć o tym, że w zależności od zawartości substancji mineralnych, mąki mają także różne typy, które oznaczane są za pomocą liczb (np. typ 450, 500, 650 itp.). Zarówno rodzaj, jak i typ mąki będzie świadczył zarówno o jej walorach smakowych, jak i zdrowotnych. Co więcej, mąki dzieli się na dwie kategorie: chlebową i niechlebową.
Jaka mąka jest najzdrowsza?
Powszechnie uważa się, że mąki pszenne są mąkami ubogimi w składniki mineralne i po prostu są niezdrowe, choć jednocześnie właśnie z nich najczęściej korzystamy. Tutaj też jako przeciwieństwo wymienia się choćby mąki żytnie, jako te zdrowsze. Jaka jest prawda? Trzeba pamiętać, że mąka pszenna czy żytnia (zdrowakrowa.pl) to wybór przede wszystkim pomiędzy poszczególnymi jej typami. Im wyższa liczba widnieje na opakowaniu, tym więcej ma ona składników mineralnych. To oznacza, że mąka tortowa typ 400 będzie zdecydowanie mniej wartościowa niż mąka graham typ 1850.
Podobnie wygląda to w przypadku mąki żytniej – standardowy typ 500 będzie gorszy jakościowo od typu oznaczonego liczbą 2000. Trzeba jednak pamiętać, że oznaczenia te sugerować będą, do jakich wypieków, jaka mąka będzie nadawać się najlepiej. Co istotne, mąka żytnia ma mimo wszystko więcej składników mineralnych, jest łatwiejsza do strawienia, dzięki mniejszej ilości glutenu, a tym samym pomaga także z pewien sposób w odchudzaniu.
Jaka mąka do wypieków?
Rodzaj mąki będzie wpływał także na to, jakie znajdzie ona zastosowanie. W ten sposób mąkę tortową typu 450 wykorzystuje się do wypieków półkruchych i biszkoptów, mąkę poznańską typu 500 przy wyrobie pierogów, makaronów, pizzy czy zasmażki, a włocławską z tym samym typem do wypieków drożdżowych, naleśników i makaronów. Mąkę luksusową (typ 550) użyje się także przy wypiekach drożdżowych i potrawach gotowanych, a razową (typ 2000) do pieczenia chleba pełnoziarnistego.
Mąka żytnia ma nieco mniejsze zastosowanie, ponieważ używa się jej, właściwie niezależnie od typu do wypieku chleba, bułek i makaronów, czasem też pierników.
Czym różni się mąka chlebowa od niechlebowej?
Mąka chlebowa to przede wszystkim wszystkie mąki pszenne i żytnie, które są powszechnie używane w piekarnictwie, przy wypieku chleba i innych produktów. Z kolei mąki niechlebowe mogą być wykonane z innych roślin, nie tylko zboża i najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do mąk chlebowych, choć mogą być też wykorzystywane samodzielnie. Zalicza się do nich mąki: jęczmienną, owsianą, kukurydzianą, ryżową, jaglaną, ziemniaczaną, kokosową czy z tapioki.
Z oczywistych względów najpowszechniej używane są mąki chlebowe, czyli pszenne i żytnie i to najczęściej na nich właśnie się skupiamy, choć po inne rodzaje też coraz chętniej się sięga. Zazwyczaj traktuje się je jako zamienniki, zwłaszcza w przypadku problemów zdrowotnych (alergie pokarmowe).
Czym kierować się przy wyborze mąki do wypieków?
Jak już wiemy, mąkę można zrobić z wielu różnych produktów i z racji tego, ich właściwości, w tym także te zdrowotne będą się między sobą różnić. Z pewnością warto sięgać przede wszystkim po zdrowsze odmiany. Kolor też będzie miał znaczenie, im jaśniejszy, tym bardziej przemielone ziarno i mniej wartości, o czym świadczy także liczba. Typ 400 jest mąką białą i mniej wartościową niż typ 2000 o kolorze zdecydowanie ciemniejszym.
My polecamy mąkę orkiszową o szerokim zastosowaniu. Zawiera w sobie witaminy E, D i pro witaminę A oraz kompleks witamin z grupy B. Fosfor, żelazo, cynk, miedz, mangan i kobalt to zbiór pierwiastków, które niosą ze sobą wiele cennych właściwości dla zdrowia. Jest zdrowa i pyszna 🙂