Jak długo żyje się z boreliozą? Diagnoza, leczenie boreliozy
Borelioza jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową w Polsce – każdego roku zaraża się nią dziesiątki tysięcy osób. Jej objawy są bardzo niespecyficzne dlatego diagnoza, leczenie boreliozy są niezwykle trudne.
- Jakie są objawy boreliozy?
- Jak zdiagnozować boreliozę?
- Leczenie boreliozy
- Jak długo żyje się z boreliozą?
Jakie są objawy boreliozy?
Omawiając kwestię objawów boreliozy, warto podkreślić, że przez lata choroba może nie dawać żadnych symptomów. W zależności od postaci boreliozy jej objawy mogą występować: 1-8 tygodni po zakażeniu, 3-26 tygodni po zakażeniu lub nawet pół roku – kilka lat po zakażeniu. Jednak przez cały ten czas choroba ma wpływ na organizm – wyniszcza go. Przebieg choroby może być zróżnicowany w zależności od organizmu. Wśród kluczowych objawów boreliozy specjaliści wyróżniają tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie i obrzęk, które pojawia się w wokół miejsca ugryzienia przez kleszcza. Jego cechą charakterystyczną jest stopniowe powiększanie się. Dodatkowo wśród objawów skórnych można wyróżnić przewlekłe zanikowe zapalenie skóry oraz niebolesne guzy.
Do pozostałych objawów boleriozy zaliczmy:
- nudności, wymioty,
- problemy ze słuchem,
- nadmierne zmęczenie,
- sztywność karku,
- porażenie nerwów na twarzy,
- zapalenie pęcherza,
- problemy z miesiączką,
- objawy grypopodobne,
- bóle stawów.
Jak zdiagnozować boreliozę?
Bardzo trudno jest zdiagnozować boreliozę na podstawie jej objawów. W związku z tym po każdym ugryzieniu przez kleszcza zalecane jest wykonanie badań pozwalających na określenie, czy do organizmu wdała się choroba. Jednym z częściej stosownych metod diagnostyki boleriozy jest test ELISA. Jego przeprowadzenie polega na poszukiwaniu w krwi ukąszonej osoby przeciwciał IgG. Niestety jego skuteczność to około 40%. Bardziej wiarygodną metodą jest test Western Blot. Wykrywa on przeciwciała IgG oraz IgM w krwi ukąszonej osoby. Jego skuteczność szacuje się na poziomie 90%. Laboratoria wykonują także szybkie testy PCR, które można zrobić już kilka godzin po wkłuciu się kleszcza. Pozytywny wynik otrzymuje się po wykryciu we krwi DNA bakterii, która odpowiedzialna jest za boreliozę.
Leczenie boreliozy
Leczenie boleriozy wdrażane jest niezwłocznie po wystąpieniu rumienia wędrującego lub w przypadku potwierdzenia obecności przeciwciał. Podstawą leczenia boleriozy jest antybiotykoterapia. Wykorzystywanymi lekami są amoksycilna (zwłaszcza u dzieci), cefriakson i doxycylina. Zazwyczaj kuracja trwa od 2 do 4 tygodni. Są to leki przyjmowane doustnie, dlatego niewymagana jest hospitalizacja. W niektórych przypadkach konieczne jest dwukrotne przebycie antybiotykoterapii, by wyleczyć chorobę. W czasie leczenia mogą być także podawane leki przeciwdziałające objawom boleriozy oraz niwelujące ryzyko wystąpienia powikłań. Warto pamiętać, że skutki wywołanie przez boreliozę tocząca się w organizmie przez długi czas mogą być nieodwracalne.
Jak długo żyje się z boreliozą?
Rokowania w przypadku boleriozy są bardzo dobre. Nie jest to choroba z wysoką śmiertelnością. Wiele zachorowań kończy się całkowitym wyleczeniem, ponieważ krętki odpowiedzialne za wywołanie choroby nie są odporne na działanie antybiotyków. Po całkowitym wyleczeniu boleriozy możliwy jest powrót do normalnego życia. Warto jednak zaznaczyć, że choroba ta może wywołać powikłania w pracy układu sercowo-naczyniowego, stawowego oraz nerwowego. Z tego powodu może znacząco utrudnić funkcjonowanie, a także doprowadzić do zgonu. Nie należy bagatelizować zakażenia boleriozą!
Mnie ta bolerioza przeraża! Panicznie boję się kleszczy i tego, co mi mogą zrobić. Tak jak lękam się, co będzie jak moje dziecko będzie miało kleszcza. Mam nadzieję, że uda się przed tym nam uchronić.