Implant zęba – powikłania. Jak wstawić implanty zębów?
Od kilku lat implanty zębowe staja się coraz popularniejszą metodą uzupełniania ubytków w uzębieniu. To na tę tytanową śrubę, pełniącą funkcję naturalnego korzenia zęba, nałożyć można koronę, czyli sztuczny ząb. Taka konstrukcja wygląda bardzo naturalnie, a przy tym jest bardzo wytrzymała i funkcjonalna.
- Jak wstawić implanty zębów?
- Implant zęba – powikłania po wstawieniu
- Kiedy wstawia się implanty zębów?
- Jakie są przeciwwskazania do wstawiania implantów zębów?
Jak wstawić implanty zębów?
Wszczepienie implantu poprzedzone musi być wywiadem z pacjentem oraz wykonaniem zdjęcia pantomograficznego RTV. Na jego podstawie dokonywana jest ocena stanu kości oraz możliwości wstawienia śruby. Tak przygotowany stomatolog może przystąpić do zabiegu choregicznego wszczepiania implantu. W czasie jego trwania nacinane jest dziąsło, w kości wywiercany jest otwór, w który następnie wkręcany jest implant, czyli śruba. Możliwe jest wszczepianie implantu w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Po założeniu śruby rana jest zszywana. Prawidłowo zamocowany implant jest niewidoczny. Przed nałożeniem korony należy poczekać na całkowite zagojenie się rany i zrośniecie implantu z kością. Może trwać to od 3 do 6 miesięcy. Gdy zabieg nie jest możliwy do wykonania w przypadku zaniku kości na skutek długotrwałej utraty zęba, wtedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu odbudowy (augmentacji) kości przed wszczepieniem implantu.
Implant zęba – powikłania po wstawieniu
Decydując się na wszczepianie implantu, warto pamiętać o tym, że jest to ciało obce wprowadzone w czasie zabiegu chirurgicznego do organizmu. Powiązane są z nim powikłania. Istnieje ryzyko odrzucenia implantu. Po zabiegu mogą pojawić się: dyskomfort, ból, a także zasinienie, opuchnięcie lub obrzęk tkanek w jamie ustnej. Warto pamiętać, że objawy te nie muszą być związane odrzuceniem śruby przez organizm, ale także mogą wystąpić jako powikłanie po zabiegu, które zniknie samoczynnie. Warto wiedzieć, że niektóre powikłania po wszczepianiu implantu wymagają pilnej konsultacji stomatologicznej. Zaliczamy do nich:
- osłabienie,
- ból gardła,
- gorączkę,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ból sąsiadujących zębów,
- problemy z jedzeniem i piciem.
Kiedy wstawia się implanty zębów?
Implanty zębów stosowane są w przypadku pacjentów, którym zależy na odbudowaniu pełnego uzębienia. Można wykorzystać je jako sposób na wstawienie jednego zęba, który został utracony na skutek wypadku lub ekstrakcji, jak i niwelowanie większych wad. Do najczęstszych powodów wstawiania implantów zalicza się: usunięcie zębów wyniszczonych próchnicą, nieleczona paradontoza, niewykształcone zawiązki zębowe.
Jakie są przeciwwskazania do wstawiania implantów zębów?
Warto wiedzieć, że nie każdy może być poddany zabiegowi wstawiania implantów zębowych. Jednymi z głównych przeciwwskazań są ciąża oraz cukrzyca, która wpływa na nieprawidłowe gojenie się ran. Ponadto implanty nie są wszczepiane pacjentom z chorobami nowotworowymi. Kolejnym z przeciwwskazań do wstawienia implantu zębowego jest młody wiek. Nie należy wstawić ich osobom przed ukończeniem 16-17. rokiem życia, ponieważ do tego czasu trwa proces wzrostu kości szczęki. Ponadto wiele przypadków, takich jak: choroby psychiczne, wady serca, choroba Parkinsona, czy nieprawidłowości szpiku kostnego, wymagają konsultacji ze specjalistą, który powinien sprawdzić stan zdrowia pacjenta i na podstawie badań wydać decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu.