Zapaść serca – objawy. Zapaść serca a zawał
Za zapaść serca uważa się ostra niewydolność pracy układu krążenia. Dochodzi do niej na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych. W efekcie obniża się ciśnienie krwi, dodatkowo jest ona niewystarczająco nasycona tlenem oraz składnikami odżywczymi. Trwająca przez dłuższy czas zapaść jest stanem zagrażającym życiu chorego, dlatego konieczne jest zawiadomienie służb.
- Przyczyny zapaści serca
- Jakie są objawy zapaści krążeniowej?
- Leczenie zapaści serca
- Zapaść serca a zawał
Przyczyny zapaści serca
Istnieje szereg schorzeń i sytuacji, które mogą przyczynić się do wywołania zapaści krążeniowej. Zaliczamy do nich:
- choroby zakaźne,
- krwotoki wewnętrzne lub zewnętrzne,
- choroby układu krążenia – zwłaszcza zakrzepica,
- zatrucia,
- obfite wymioty oraz biegunka, doprowadzające do odwodnienia,
- wstrząs: hipowolemiczny, kardiogenny, septyczny, anafilaktyczny lub neurogenny,
- przyjmowanie niektórych leków np. wpływających na ciśnienie krwi,
- picie wody morskiej,
- gwałtowne wstanie po długim leżeniu.
Jakie są objawy zapaści krążeniowej?
W przypadku zapaści możemy zauważyć objawy zwiastujące jej nadejście. Zalicza się do nich: zawroty głowy, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, silne zaniepokojenie. Dodatkowo pojawić może się uczucie mrowienia w palcach dłoni oraz uczucie zimna. Warto zaznaczyć, ze przed zapaścią często pojawiają się nudności i wymioty. Należy jednak pamiętać, że to objawy nie muszą w 100% pojawić się przed zapaścią.
Klinicznymi objawami zapaści są: osłabienie, obniżeni ciśnienia krwi i słabo wyczuwalne przyspieszone tętno. Dodatkowo chory może odczuwać osłabienie oraz silne pragnienie. Jego skóra staje się blada lub sina, często pokrywa ją lepki pot. Czasem chorzy z zapaścią tracą przytomność na skutek niedokrwienia.
Leczenie zapaści serca
W przypadku wystąpienia objawów zapaści serca należy niezwłocznie skonsultować się z pogotowiem. Lekarz podając noradrenalinę może przerwać zapaść. Ponadto należy skupić się na poznaniu przyczyny z zapaści krążeniowej i wyleczeniu jej przyczyn. Przed przyjazdem służb przytomnego chorego należy posadzić na krześle i podać mu herbatę lub kawę. Nie wolno dopuścić do położenia przez niego głowy na kolanach. Gdy chory jest nieprzytomny, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku oddechu u chorego należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i kontynuować ją do czasu przyjazdu służb lub do powrotu funkcji oddychania.
Zapaść serca a zawał
Zapaść serca bardzo często mylona jest z zawałem. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie odmienne jednostki chorobowe. Przyczyną zwału serca jest zwężenia światła tętnicy i zmniejszenie jej przepustowość np. w wyniku oderwania się blaszki miażdżycowej. Serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Na skutek niedokrwienia i niedotleniania zaczyna obumierać. Za najczęstsze przyczyny uważa się: miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz niezdrowy tryb życia. Charakterystycznym objawem zawału serca jest kłujący ból w klatce piersiowej, który nie pojawia się podczas zapaści. Może on promieniować do szyi, żuchwy, brzucha, pleców oraz lewej ręki. Ból utrudnia choremu oddychanie. Zauważyć można także gwałtowne przyspieszenie akcji serca – tachykardię, wahania ciśnienia krwi, a także osłabienie i zawroty głowy. Podobnie jak w przypadku zapaści serca zauważyć można nadmierna potliwość. Podejrzenie zawału należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.
Moim zdaniem przy każdych obawach trzeba wezwać pomoc, a nie próbować samodzielnie zdiagnozować chorego, takie postępowanie może sprawić, że dojdzie do tragedii, bo ratunek nadejdzie za późno.