Podwyższona glukoza – co oznacza? Jak obniżyć poziom glukozy?
Podwyższony poziom glukozy we krwi stanowi ważny sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zgodnie z normami o hiperglikemii mówimy, gdy poziom glukozy we krwi na czczo utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie powyżej 99 mg/dl. Czy zbyt wysoki poziom glukozy we krwi jest niebezpieczny? Jak go zbadać? Te i inne ważne informacje znajdziesz poniżej.
- Podwyższona glukoza – co oznacza? Jakie są jej przyczyny
- Objawy podwyższonej glukozy
- Jak obniżyć poziom glukozy?
- Czym grozi zbyt wysoki poziom glukozy?
Podwyższona glukoza – co oznacza? Jakie są jej przyczyny?
Podwyższona glukoza może być oznaką chorób, przyjmowania niektórych leków, a także prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Za jedną z głównych przyczyn zbyt wysokiej glukozy uważana jest nieprawidłowo leczona cukrzyca. Warto zaznaczyć, że mówimy o niej, gdy poziom glukozy we krwi wynosi powyżej 126 mg/dl. Związane może być to np. z przyjmowaniem złych dawek insuliny. W przypadku wykluczenia cukrzycy warto zaznaczyć, że hiperglikemię mogą wywołać także:
- choroby trzustki,
- infekcje,
- stany zapalne,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby endokrynologiczne,
- przyjmowanie leków: przeciwpsychotycznych, przeciwkaszlowych, tabletek do ssania, niacyny lub epinfryny,
- przyjmowanie środków mających działanie pobudzające np. narkotyków,
- niewłaściwa, wysokowęglowodanowa dieta,
- mała ilość płynów wypijanych w ciągu dnia,
- spożywanie alkoholu,
- niska aktywność fizyczna,
- stresujący tryb życia.
Objawy podwyższonej glukozy
Istnieje szereg objawów, które ścisłe powiązane są z podwyższoną glukozą. Pierwszym z nich jest nadmierna senności i poczucie zmęczenia. Dodatkowo osoby ciepiące na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi odczuwają ciągle pragnienie oraz potrzebę oddawania moczu. Podważony poziom glukozy we krwi wpływa negatywnie na koncentrację oraz wzrok. Do mniej oczywistych objawów hiperglikemii zliczyć można: mdłości, wymioty, ból brzucha, utratę masy ciała oraz przyspieszoną akcję serca.
Jak obniżyć poziom glukozy?
Warto znać proste sposoby pozwalające na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Przede wszystkim należy zmienić styl życia. Zalecany jest regularny ruch. Nie muszą być to wymagające dyscypliny sportowe. Do zachowania pełni zdrowia wystarczą spacery, marsze, pływanie czy jazda na rowerze. Dodatkowo specjaliści zalecają wyeliminowanie z diety cukrów prostych (dzienne maksymalne spożycie powinno wynosić 10g), nadmiaru tłuszczów oraz niezdrowych przekąsek. Posiłki powinny być spożywane regularnie. Do diety należy wprowadzić produkty bogate w błonnik. Osoby borykające się z nadwagą lub otyłością powinny zrzucić zbędne kilogramy – ich nadmiar wpływa negatywnie na działanie insuliny we krwi. Ponadto warto zaznaczyć, że w przypadku cukrzycy lekarz powinien zalecić przyjmowanie leków wpływających na zachowanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi.
Czym grozi zbyt wysoki poziom glukozy?
Podwyższona glukoza wpływa negatywnie na działanie całego orgiazmu. Przewlekła hiperglikemia wpływa negatywnie na pracę trzustki, co doprowadzić może do rozwoju cukrzycy typu 2. Brak kontroli lekarskiej i ustabilizowania poziomu glukozy we krwi doprowadzić może do rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Dodatkowo na skutek ciągłego przekroczenia normy glukozy we krwi dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego organizmu. Nadmierny poziom glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne oraz system nerwowy. Jednym z najpoważniejszych skutków zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi może być śpiączka cukrzycowa. Jest to stan zagrażający życiu chorego i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zazwyczaj dochodzi do niej gdy poziom glukozy we krwi przekracza poziom 400 mg/dl.
Jakby to było takie proste, że dieta i ruch niwelują cukrzycę to nie byłoby aż tylu chorych. Przede wszystkim w takim przypadku trzeba zgłosić się do lekarza…