Jak leczyć osteofity kręgosłupa? Przyczyny powstawania narośli kostnych
Osteofity to prawdziwa zmora dla naszych stawów. Jak w przypadku wielu chorób, także i tu łatwiej zapobiegać niż leczyć. Ale co trzeba zrobić, żeby uchronić się przed osteofitami? I co począć, jeżeli na profilaktykę jest już za późno?
- Co to są osteofity?
- Skąd się biorą osteofity?
- Jak zapobiegać powstawaniu narośli kostnych?
- Jak leczyć osteofity?
Co to są osteofity?
Osteofity to narośla kostne, czyli innymi słowy chodzi tu o zmiany polegające na nadbudowie tkanki kostnej. Zwykle tworzą się w okolicach, gdzie najintensywniej działa siła nacisku – mowa o stawach kręgosłupa. Często jednak pojawiają się także w stawach biodrowych i kolanowych, a także w stawach rąk.
Tym zmianom kostnym towarzyszy ostry ból, nie mówiąc już o tym, że wpływają one w wyraźny sposób na obniżenie gibkości i elastyczności w dotkniętym nimi rejonie ciała.
Skąd się biorą osteofity?
U źródeł powstawania osteofitów stoją procesy zwyrodnieniowe, które degenerują chrzęstną tkankę pokrywającą nasady kości. No dobrze, ale co w takim razie jest przyczyną owych procesów? Można znaleźć wielu winowajców. Czynniki, które na to wpływają, to między innymi wiek czy niekorzystna zmiana w ilości dostarczanego organizmowi wapnia.
Jak wspomnieliśmy, osteofity tworzą się zwłaszcza tam, gdzie działa duża siła nacisku. Łatwo stąd wywnioskować, że ich przyczyną jest również obciążenie stawów. Z tego powodu bardziej narażone na pojawienie się tego rodzaju narośli są osoby otyłe oraz takie, których tryb życia wymusza codzienne obciążanie kości i stawów – tak jak w przypadku niektórych zawodów lub typów fizycznej aktywności, szczególnie wymagających forsowania granic wytrzymałości tych partii ciała.
Pojawianie się osteofitów jest też w pewnej mierze uwarunkowane genetycznie. Także inne przypadłości, takie jak choroba zwyrodnieniowa czy reumatyzm, zwiększają ryzyko ich wystąpienia.
Jak zapobiegać powstawaniu narośli kostnych?
Czy są jakieś sposoby, by uchronić się przed tego typu zwyrodnieniami kości? Przede wszystkim trzeba oczywiście zadbać o to, by nie obciążać nadmiernie stawów. A zatem trzeba utrzymywać prawidłową masę ciała i uprawiać regularnie fizyczną aktywność, która odciąży stawy, a jednocześnie pomoże im zachować pełną ruchomość – wśród różnych typów sportu polecane są szczególnie pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking. Warto też codziennie robić ćwiczenia rozciągające.
Bardzo ważna jest także właściwa dieta, w końcu kościom trzeba dostarczyć odpowiedniego budulca. Z tego powodu poleca się zwłaszcza ryby (przede wszystkim śledzie, łososie, makrele i sardynki) – zawierają one nie tylko wapń, białko i jod, ale również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, poprawiające ruchomość stawów.
Ważne też, aby dostarczać organizmowi odpowiednich ilości witaminy C (zawartej przede wszystkim, naturalnie, w owocach i warzywach), jako że jest ona istotna dla wytwarzania kolagenu, a ten jest kluczowy dla sprawnego działania stawów i ścięgien.
Jak leczyć osteofity?
Oczywiście w przypadku osteofitów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Kuracja w tej przypadłości opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, rehabilitacji, a nieraz konieczne są także zastrzyki aplikowane do stawu, zawierające sterydy lub stężony kwas hialuronowy. W wyjątkowo trudnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.