Jak interpretować wynik PDW?
Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien zrobić morfologię krwi, by sprawdzić, czy wszystkie parametry są w normie. Dzięki temu można szybko zareagować, jeśli w organizmie zaszłyby jakieś zmiany na naszą niekorzyść. Wśród szeregu wskaźników w morfologii obecne jest również PDW. Co to jest PDW i co trzeba o nim wiedzieć?
- Co to jest PDW?
- Ile wynosi norma PDW?
- Podwyższone PDW – o czym świadczy?
- Kiedy warto wykonać PDW?
- PDW – jak przygotować się do badania?
Co to jest PDW?
PDW to badanie, które pomaga ustalić wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli powszechnie znanych trombocytów. Jest ono nierozerwalne z innym badaniem, które ocenia objętość płytek krwi, czyli z parametrem MPV.
Ile wynosi norma PDW?
Prawidłowy zakres wynosi 40 – 60%. Normy mogą jednak różnić się w zależności od wybranego laboratorium, w którym wykonywane są badania, a raczej od używanego sprzętu.
Podwyższone PDW – o czym świadczy?
Lekko podwyższone PDW nie musi oznaczać niczego złego. Jeśli wskaźnik jest znacznie podwyższony należy zwrócić uwagę jeszcze na inne parametry oceniane w morfologii, szczególnie średnią objętość krwinek (MPV), ilość płytek krwi (PLT) oraz ilość płytek olbrzymich (P – LCR). Jeśli wskaźniki te są nieprawidłowe, wówczas warto udać się do lekarza.
Podwyższone PDW może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienia się na przykład niedobory witamin, szczególnie B12. To często występuje nie tylko u osób, które źle się odżywiają, ale też np. mają obfite miesiączki. Jeśli oprócz podwyższonego PDW występuje niski wskaźnik MPV, wówczas może to świadczyć o niedokrwistości, np. anemii megaloblastycznej lub hipoplastycznej, a nawet zapaleniu szpiku. Jeśli natomiast podwyższony jest PDW i MPV, wtedy prawdopodobne są infekcje bakteryjne, krwawienia wewnętrzne, białaczki lub plamica małopłytkowa.
Co ważne, podwyższone PDW może występować u kobiet w ciąży. Wskaźnik ten reaguje bowiem na zmiany hormonalne toczące się w organizmie ciężarnej. Podobnie jest w przypadku kobiet, które właśnie przechodzą menopauzę.
Warto wiedzieć, że jedynie podwyższone PDW jest sygnałem, że coś może się dziać niepokojącego w organizmie. Jeśli PDW jest obniżone, wówczas nie ma to znaczenia diagnostycznego.
Kiedy warto wykonać PDW?
Jest kilka wskazań, kiedy lekarz może zlecić wykonanie morfologii ze szczególnym uwzględnieniem parametru PDW. Dzieje się tak w przypadku kiedy pacjent ma tendencję do występowania krwawień lub na jego ciele pojawiają się często zasinienia. Co prawda przyczyn takiego stanu rzeczy może by mnóstwo. Czasami podwyższone PDW występuje nawet po usunięciu zęba czy przy jakimś urazie.
PDW – jak przygotować się do badania?
Do każdego badania krwi należy odpowiednio się przygotować, by wskazało ono wiarygodne wyniki. Chcąc wykonać morfologię, w tym ocenić parametr PDW, należy przyjść na badania na czczo. Sugeruje się, by ostatni posiłek był spożyty 10-12 godzin wcześniej. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej. Wyniki dostępne są przeważnie następnego dnia lub nawet tego samego, wszystko zależy od laboratorium i natężenia badań w danym dniu.