Choroby po pięćdziesiątce, czyli na co chorują 50 latkowie?
Przekraczając magiczną 50-tkę, powoli zaczyna się wkraczać w wiek starczy. To także czas, gdy każdy człowiek powinien jeszcze bardziej zacząć o siebie dbać, ponieważ coraz częściej będą pojawiać się kolejne problemy zdrowotne i dolegliwości, które uprzykrzą życie. Jakie choroby najczęściej pojawiają się w tym wieku?
- Czy da się uniknąć starzenia organizmu?
- Jakie są choroby wieku powyżej 50 lat?
- Jakie badania wykonywać w wieku 50 lat?
- Jak zadbać o siebie po 50 roku życia?
Czy da się uniknąć starzenia organizmu?
Niestety nie ma na to żadnego lekarstwa, ani magicznego środka młodości. Organizm każdego człowieka się starzeje i jest to w nas biologicznie zaprogramowane już od dnia naszych narodzin. Można próbować zaklinać rzeczywistość, ale to i tak niczego nie zmieni. Niestety wraz z lecącymi latami, coraz częściej pojawiają się różnego typu dolegliwości, organizm się osłabia i jest bardziej narażony na atak chorób. Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta mogą znacznie pomóc, ale od upływającego czasu i tak się nie ucieknie.
Jakie są choroby wieku powyżej 50 lat?
Niestety ryzyko rozwoju różnych chorób po 50 roku życia jest bardzo wysokie i zdecydowana większość osób w tym wieku znacznie częściej chodzi do lekarza, skarżąc się na liczne dolegliwości. Niestety statystyki są nieubłagane i wiele osób ma problemy z układem krążenia, według badań umiera na to ponad 70% naszych rodaków. Nadciśnienie tętnicze jest problemem coraz powszechniejszym, podobnie jak choroby serca, ale nie tylko z tym trzeba sobie poradzić.
W tym wieku u wielu mężczyzn zaczyna się łysienie, co jednak często związane jest z predyspozycjami genetycznymi, a także trybem życia. Pojawiają się też problemy z dziąsłami. Coraz częściej zapada się także na osteoporozę, czyli osłabiają się kości i zwiększa się ich łamliwość. Po przekroczeniu 50 roku życia rośnie także ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, a oprócz tego wiele osób zaczyna się skarżyć na pogorszenie widzenia.
Z powodu zwolnionego metabolizmu pojawia się także jedna z częstych chorób cywilizacyjnych, czyli otyłość, a wraz z nią wiele chorób – cukrzyca, choroby nerek, choroby neurologiczne, wysoki cholesterol, ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowe. W tym wieku większość kobiet wchodzi także powoli w okres okołomenopauzowy, z którym wiąże się wiele przykrych dolegliwości – uderzenia gorąca, bezsenność, nadpobudliwość, złe samopoczucie.
Jakie badania wykonywać w wieku 50 lat?
Bardzo ważne jest nie tylko chodzenie do lekarza, gdy nam coś dolega, ale i wykonywanie badań profilaktycznych, w razie czego móc wykryć wczesny stan rozwijających się chorób. Z pewnością warto robić standardowe badania krwi, moczu i kału, a także badania przesiewowe, glukozy oraz wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego. Warto wykonywać także lipidogram, czyli badania układu krążenia.
W przypadku kobiet zaleca się, by regularnie badać piersi – zarówno samodzielnie, jak i z pomocą mammografii, ważne jest także robienie cytologii, co pozwoli na wczesne wykrycie raka. Dobrze też wykonać ocenę ryzyka złamań, co kwalifikuje to diagnostyki osteoporozy.
Mężczyźni także są w dużej grupie ryzyka zachorowań, dlatego powinni wykonywać szczególnie badania w kierunku raka gruczołu krokowego, raka płuc oraz jelita grubego. Najlepiej sprawdza się też tutaj wykonywanie kolonoskopii (zalecane dla kobiet i mężczyzn).
Jak zadbać o siebie po 50 roku życia?
Oprócz badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich bardzo ważny jest także, jaki prowadzimy tryb życia. Należy zadbać o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Równie istotne jest zadbanie o funkcjonowanie mózgu i zdrowie psychiczne. Nigdy też nie należy ukrywać dolegliwości i problemów zdrowotnych, tak przed bliskimi, jak i przez lekarzami.