Wrzody dwunastnicy – objawy, przyczyny, leczenie
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy potocznie nazywana wrzodami to częste schorzenie układu pokarmowego. Jakie są przyczyny i objawy wrzodów dwunastnicy, czym można leczyć tę dolegliwość?
- Czym są wrzody dwunastnicy?
- Jakie są przyczyny powstawania wrzodów dwunastnicy?
- Wrzód dwunastnicy – objawy
- Badanie i leczenie choroby wrzodowej
Czym są wrzody dwunastnicy?
Wrzody dwunastnicy to choroba, z którą boryka się około 15% populacji, częściej dotyka mężczyzn. Wrzody trawienne to ubytki w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, średnica powstających w ścianach nadżerek może przybierać rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.
Najczęściej występują w dwunastnicy i żołądku, w obszarze działania enzymu trawiennego – pepsyny. Wrzodom bardzo często towarzyszy zapalny naciek i martwica. Choroba wrzodowa może występować w każdym wieku, najczęściej jednak chorują osoby w przedziale wiekowym pomiędzy 25 a 55 rokiem życia.
Jakie są przyczyny powstawania wrzodów dwunastnicy?
W przeszłości przyczyn wrzodów dwunastnicy upatrywano w szybkim, stresującym trybie życia oraz brakiem systematycznego odżywania. Potem łączono to schorzenie z nadmiarem wydzielanego kwasu żołądkowego, zwłaszcza solnego, który wykazuje żrące właściwości.
Jednak obecnie badania wskazują na wysokie prawdopodobieństwo występowania wrzodów dwunastnicy u osób zakażonych bakterią Helicobacter pylori. To bakteria, która znajduje się w przewodzie pokarmowym ok. 80% populacji, szczelnie przylega do ścian dwunastnicy lub żołądka i wywołuje stan zapalny.
Również długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków zapalnych może doprowadzić do rozwoju wrzodów. Częste dawkowanie leków z grupy NLPZ w nadmiernych ilościach uszkadza komórki nabłonka dwunastnicy. Nie bez wpływu pozostaje również spożywanie kawy w dużych ilościach, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów, czynniki genetyczne oraz grupa krwi, najczęściej chorują osoby z grupą 0.
Wrzód dwunastnicy – objawy
Charakterystycznym objawem wrzodów dwunastnicy jest dyskomfort w nadbrzuszu, ból przy pustym żołądku, który ustępuje lub ulega złagodzeniu po spożyciu pokarmu. Głód potęguje ból, dlatego zazwyczaj jest najbardziej dotkliwy w godzinach porannych, na czczo.
Często chory nie ma apetytu, występują zaparcia oraz spadek masy ciała. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się ostry ból, któremu towarzyszą wymioty połączone z krwawieniem. Stolce stają się czarne, smoliste, podbarwione krwią.
Badanie i leczenie choroby wrzodowej
Diagnostykę wrzodów dwunastnicy umożliwia badanie endoskopowe, a przed wdrożeniem leczenia należy przeprowadzić test na obecność bakterii Helicobacter pylori.
Wdrożona kuracja antybiotykowa ma na celu jej eliminację z organizmu, stosuje się również leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego oraz działające osłonowo. W sytuacji powikłań czasem przeprowadza się interwencję chirurgiczną. Konieczna jest też zmiana nawyków żywieniowych, należy jeść niewielkie porcje o stałych porach, trzeba zrezygnować ze smażonych i mocno przyprawionych potraw. Warto również ograniczyć spożywanie soli oraz alkoholu.