Uczulenie na pot – objawy, przyczyny pokrzywki cholinergicznej
Czy można być uczulonym na własny pot? Choć może wydawać się to zaskakujące, okazuje się, ze tak. Na tego typu schorzenie cierpi niewiele osób. Jego objawem jest pokrzywka cholinergiczna. Czy z tym uczuleniem można walczyć?
- Czym jest pokrzywka cholinergiczna?
- Jakie są przyczyny pokrzywki cholinergicznej?
- Obawy pokrzywki cholinergicznej
- Jakie są sposoby leczenia pokrzywki cholinergicznej?
Czym jest pokrzywka cholinergiczna?
Pokrzywka cholinergiczna to nadmierna wrażliwość na pot, a konkretnie acetylocholinę, czyli związek chemiczny mający wpływ na pracę gruczołów potowych i wytwarzanie się potu. U chorych pobudza produkcję bradykininy, histaminy oraz serotoniny, które odpowiedzialne są za wywoływanie reakcji alergicznych. Pokrzywkę cholinergiczną najczęściej diagnozuje się u młodych mężczyzn, w wieku pomiędzy 15 a 25 lat. Co ciekawe odkryto, że choroba ta trwa przez pewien czas i samoistnie zanika. Jej objawy pojawiają się przez około 4 – 7 lat, a następne pokrzywka cholinergiczna się wycofuje.
Jakie są przyczyny pokrzywki cholinergicznej?
Specjaliści wciąż głowią się nad tym, by móc rzetelnie i kompletnie wyjaśnić mechanizmy zachodzące w organizmie, które przyczyniają się do powstania pokrzywki cholinergicznej. Warto jednak zaznaczyć jakie czynniki zewnętrze sprzyjające pojawieniu się rekreacji alergicznej na własny pot. Są to wszystkie aktywności i sytuacje zawiązane z poceniem się:
- uprawianie sportu,
- wysoka temperatura,
- spożywanie bardzo gorących lub ostrych posiłków i napojów,
- gorąca kąpiel,
- gorączka,
- zbyt ciasne lub ciepłe ubranie.
Wiele osób twierdzi, że bodźcem do wystąpienia pokrzywki cholinergicznej jest stres lub inne silne emocje. Warto zaznaczyć, że nie jest to prawda. Do reakcji alergicznej u chorego dojdzie jedynie wtedy, kiedy na skutek odczuwanych emocji i przeżyć się spoci. Ponadto pokrzywka może pojawić się na skutek chorób psychicznych.
Obawy pokrzywki cholinergicznej
Najczęściej w ciągu kilku minut od pokrycia się skóry potem pojawiają się na niej drobne bąble. Ich średnica to około 1 – 4 mm. Otoczone są one specyficzną czerwoną obwódką. Dodatkowo chorzy skarżą się na silne swędzenie i pieczenie. Czasem pojawić się może uczucie gorąca w miejscu wystąpienia zmian skórnych. Objawy w wielu przypadkach zanikają samoistnie po kilkunastu – kilkudziesięciu minutach. Pokrzywka cholinergiczna może pojawić się na dowolnej części ciała. Jednymi z częściej obserwowanych miejsc jej występowania są: klatka piersiowa, plecy, skóra pod pachami, czyli miejsca najbardziej narażone na pocenie się. Warto zaznaczyć, że wysypka może pojawić się także na twarzy oraz w okolicach krtani. W tym przypadku konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Ponadto tak jak w wyniku każdej z alergii, pokrzywka cholinergiczna także może wywołać ogólnoustrojowe objawy, takie jak: ból brzucha, biegunka, kołatanie serca, ból głowy etc.
Jakie są sposoby leczenia pokrzywki cholinergicznej?
Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia pokrzywki cholinergicznej jest jej prawidłowa diagnostyka. Bardzo trudno jest unikać czynnika drażniącego, czyli potu, tak aby zniwelować ryzyko wystąpienia objawów alergii. Warto je jednak zminimalizować – unikać mocnych treningów, ostrego jedzenia oraz alkoholu. Są także inne metody leczenia uczulenia na pot. Zazwyczaj specjaliści zalecają przyjmowanie leków antyhistaminowych oraz antyleukotrienowych. Dodatkowo przepisane mogą być leki zmniejszające potliwość oraz słabe leki uspokajające. W przypadku bardzo silnej alergii, na którą nie oddziałują wskazane wyżej środki, lekarz może przepisać syntetyczne androgeny.
Nigdy nie spotkałem się z takim uczuleniem :O Współczuję takim osobom z tą dolegliwością, bo muszą praktycznie cały czas z tym walczyć…