Test na ojcostwo – na czym polega i kiedy można go wykonać?
Życie potrafi nas zaskakiwać. Czasami wystarczy jedna chwila, żeby wszystko uległo zmianie. Jeśli jesteś przyszłym rodzicem lub sądzisz, że możesz nim być, możesz to potwierdzić lub wykluczyć, wykonując badania na ojcostwo. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten krok?
- Czym jest test na ojcostwo?
- Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
- Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
- Ile kosztuje test na ojcostwo?
Kiedyś z wykonaniem testu na ojcostwo należało poczekać do narodzin dziecka. Na szczęście dziś są inne możliwości, a badania na ojcostwo można wykonać również w czasie ciąży, dzięki czemu można się lepiej i szybciej przygotować na to, co przyniesie przyszłość.
1. Czym jest test na ojcostwo?
Badania na ojcostwo pozwalają ostatecznie rozstrzygnąć, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Testy można wykonać z własnej inicjatywy, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Ale może się również zdarzyć, że wykonanie badań zleci sąd. Co ważne, wykonanie testu z własnej inicjatywy, wymaga zgody obojga rodziców (potencjalnego rodzica). Na czym właściwie polegają badania na ojcostwo?
Podczas badania na ojcostwo porównuje się materiał genetyczny rodziców i dziecka. Chodzi o DNA, czyli unikatowy kod genetyczny, przekazywany potomkowi przez rodziców. W związku z tym, do przeprowadzenia badania na ojcostwo, potrzebne są próbki materiału biologicznego dziecka, matki i ojca. Jaki?
Mowa np. o plamie krwi, ślinie, wydzielinie (np. z nosa), włosach, paznokciach, ale też np. gumie do żucia. Następnie próbki poddawane są analizie laboratoryjnej.
2. Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kto jest ojcem dziecka, a rodzicom (potencjalnemu ojcu) zależy na tym, by je rozwiać, należy wykonać test. Niejednokrotnie jest on również potrzebny podczas spraw sądowych. Wówczas zleca go sąd lub prokurator, np. wtedy, gdy chodzi o ustalenie obowiązku alimentacyjnego lub wtedy, gdy potencjalny ojciec nie przyznaje się do ojcostwa. W takim wypadku trzeba się przygotować na dodatkowe procedury, które nie obowiązują przy prywatnym teście na ojcostwo.
3. Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, wykonanie badania na ojcostwo jeszcze w czasie ciąży jak najbardziej jest osiągalne. Co istotne, wynik takiego testu jest równie wiarygodny, jak wynik testu wykonywanego po narodzinach dziecka. Dzięki niemu można ostatecznie potwierdzić bądź wykluczyć ojcostwo.
W przypadku badania na ojcostwo wykonywanego jeszcze w czasie ciąży, przeprowadza się je na podstawie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek, pobranych od rodziców. Badania można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Daje to rodzicom duży komfort, ponieważ mogą zająć się przygotowaniami do rodzicielstwa i w pełni cieszyć się oczekiwaniem na potomka.
4. Ile kosztuje test na ojcostwo?
Przed wykonaniem badania na ojcostwo bardzo często pojawia się pytanie o to, na jaki wydatek trzeba się w związku z tym przygotować. Jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od rodzaju testu i miejsca, w którym wykonuje się badanie. Poszczególne laboratoria mogą oferować różne możliwości, a każda z nich będzie się wiązać z innym wydatkiem. Przeważnie można spotkać ceny, które zaczynają się od 500 zł i szybują w górę, do 1500 zł.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/. Warto zaufać laboratorium z doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą.
Dobrze, że są takie testy. Dzięki temu u wielu rodzin da się rozwiązać problemy. Moim zdaniem nawet jak trzeba zapłacić, to jest to gra warta świeczki. Życzę wszystkim, by jednak nigdy nie stawali przed taką koniecznością.