Puchnięcie nóg – przyczyny, przeciwdziałanie. Dlaczego puchną nogi?
Stopy nie mieszczą się w butach, a wokół kostek robią się obrzęki… Jakie mogą być przyczyny puchnięcia nóg? Dlaczego puchną nogi i czy można temu jakoś zaradzić? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji, jak poradzić sobie z obrzękami nóg.
Obrzęki nóg – objawy
Objawy obrzęków nóg zależą od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej. Opuchnięte nogi, zazwyczaj w okolicy kostek, mogą pojawiać się po długiej, wyczerpującej podróży lub gdy cały dzień spędzimy w pozycji siedzącej. Często, oprócz widocznej opuchlizny możemy zauważyć pajączki na nogach. Dodatkowo puchnięciu nóg towarzyszą bolesne skurcze mięśni łydek, uczucie ciężkich nóg czy RLS, czyli zespół niespokojnych nóg. A jak sobie z tym radzić i dlaczego nasze nogi puchną?
Przyczyny puchnięcia nóg
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować puchnięcie nóg. Jednak najczęstszą przyczyną jest przewlekła niewydolność żylna, potocznie nazywana żylakami. Niewydolność żylna najczęściej powstaje na skutek cofania się krwi w żyłach, ich zwężenia lub niedrożności. Często żylakami jesteśmy obciążeni genetycznie, jednak wpływ na to ma także otyłość, wysoki wzrost, praca w pozycji siedzącej, a także ciąża. W każdej kolejnej ciąży ryzyko rozwoju żylaków jest coraz większe.
Inną przyczyną puchnięcia nóg są problemy z tarczycą. Jednak przy niedoczynności tarczycy puchną nie tylko nogi, ale także twarz, ręce i szyja. Poza tym możemy wtedy odczuwać marznięcie nóg i rąk, a także nagły wzrost wagi. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Z kolei opuchlizna kostek często jest objawem zatrzymania wody w organizmie. Może ono wystąpić, gdy w naszej diecie jest za dużo soli, a za mało potasu. Niedobór potasu często można zauważyć u osób stosujących restrykcyjne diety odchudzające. Poza tym zatrzymanie wody w organizmie mogą powodować także tabletki antykoncepcyjne. Z kolei obrzęki pojawiające się w okolicy łydek mogą być spowodowane zbyt małą aktywnością fizyczną i, wspomnianą już, nadwagą. Czasami opuchnięte nogi mogą być także reakcją na niektóre leki. Szczególnie dotyczy to leków przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych i na nadciśnienie.
Jak przeciwdziałać występowaniu obrzęków nóg?
Przede wszystkim powinniśmy unikać długotrwałego stania czy siedzenia w bezruchu. Nawet jeśli stoimy w kolejce, powinniśmy przestępować z nogi na nogę lub zrobić kilka drobnych kroków w miejscu. Zadbajmy także o to, aby przynajmniej kilka minut w ciągu dnia poleżeć z nogami lekko uniesionymi ku górze. Osoby zmagające się z częstym puchnięciem nóg powinny wybierać wygodne, płaskie obuwie oraz bieliznę i spodnie, które nie uciskają brzucha. Należy także pamiętać o zachowaniu prawidłowej masy ciała i regularnej aktywności fizycznej.
Jeśli mimo zmiany stylu życia, opuchlizna nadal nie ustąpi, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Warto także pamiętać o leczeniu uciskowym, które skutecznie spowalnia rozwój żylaków. Są to wszelkiego rodzaju opaski uciskowe, pończochy uciskowe, a także masaż pneumatyczny.