Poduszki ortopedyczne do siedzenia – jakie są najlepsze?
Jak wiadomo — coraz więcej osób, nie tylko dorosłych, ale współcześnie również dzieci, miewa problemy z zachowaniem prawidłowej pozycji siedzącej, co przekłada się w dłuższej perspektywie na wady postawy i choroby kręgosłupa. Przyczyną jest zwykle długotrwałe siedzenie w niepoprawny sposób na nieodpowiednim krześle. Jeśli nie możemy kupić dobrego fotela ergonomicznego, warto zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do siedzenia.
Czym jest ortopedyczna poduszka do siedzenia?
Poduszka ortopedyczna do siedzenia ma za zadanie skorygować pozycję (mildis.pl) i wspierać ciało człowieka w przyjęciu i utrzymaniu zdrowej postawy. Taką poduszkę można ułożyć na siedzisko fotela biurowego, krzesła kuchennego lub nawet na kanapie, albo na podłodze. Nie ma jednego typu takich poduszek. Na rynku można znaleźć wiele opcji, czasem różniących się od siebie bardzo znacznie.
Jakie są poduszki ortopedyczne do siedzenia?
Najbardziej popularnym produktem tego typu jest poduszka sensomotoryczna (sensoryczna), zwana też potocznie beretem rehabilitacyjnym do siedzenia i ćwiczeń. Ma ona kształt dysku i wykonana jest zwykle z miękkiego tworzywa podobnego do gumy, ale nie jest rozciągliwa. Wewnątrz wypełniona jest powietrzem, a ciśnienie można zmieniać (pompować lub spuszczać powietrze). Siedzenie na takiej poduszce sensomotorycznej daje efekt delikatnego balansu. To pomaga zwiększyć ruchomość kręgosłupa oraz zachować wyższą elastyczność i sprawność mięśni grzbietu. Podczas użytkowania takiego beretu rehabilitacyjnego cały czas w pewien sposób trenujemy nasze plecy, nie odczuwając tego. Przy okazji też automatycznie korygujemy naszą postawę. To wszystko pomaga zniwelować bóle kręgosłupa. Ten produkt sprawdzi się jako poduszka ortopedyczna na krzesło biurowe czy kuchenne, ewentualnie też do siedzenia na podłodze.
Innym, skutecznym rozwiązaniem jest klin do siedzenia. To specyficzna poduszka do siedzenia w kształcie klina wykonana z pianki poliuretanowej o wysokiej sprężystości i odporności na wygniecenia. Układa się ją wyższym końcem od strony oparcia zwykłego krzesła kuchennego, czy fotela biurowego. Działanie klina do siedzenia polega na tym, że dzięki lekko skośnemu ułożeniu powierzchni siedzenia zmienia się automatycznie układ miednicy względem kręgosłupa. Miednica lekko pochylona do przodu sprawia, że łatwiej przyjmujemy prawidłową postawę, zachowujemy odpowiednie wyprofilowanie w odcinku lędźwiowym i nie robimy tzw. okrągłych pleców. To z kolei przekłada się na mniejsze obciążenie kręgosłupa i redukuje ewentualne odczuwane bóle oraz pomaga zapobiegać przeciążeniom wywoływanym długim siedzeniem.
Oprócz wyżej wymienionych poduszek ortopedycznych do siedzenia warto wspomnieć, że siedzieć można również na poduszce z otworem. Polecana jest zwykle jako poduszka do siedzenia po porodzie lub poduszka na hemoroidy.
Podczas długiego siedzenia można używać też poduszki lędźwiowej. Nie jest to typowa poduszka do siedzenia, ponieważ nie siadamy na niej, ale również skutecznie wspiera kręgosłup, zapewniając właściwe poparcie w dolnej części pleców.
Jaką poduszkę do siedzenia wybrać?
Nie ma jednego, najlepszego rozwiązania. To, jaką poduszkę ortopedyczną do siedzenia wybrać, zależy od tego, kto ma jej używać. Jeśli nie przeszkadza nam lekki balans i nie mamy problemów z równowagą, wybierzmy poduszkę sensoryczną. Jeżeli natomiast nie odpowiada nam takie nieco „pływające” siedzenie, wtedy lepszy będzie klin do siedzenia lub poduszka lędźwiowa. Kiedy natomiast mamy problemy bólowe w okolicy krocza, warto odciążyć to miejsce za pomocą poduszki z otworem do siedzenia.
Sam używam poduszki lędźwiowej i muszę przyznać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku osób, które spędzają przed komputerem wiele godzin. Zastanawiam się nad poduszką sensoryczną, ale nie jestem pewien, czy to „pływanie” nie będzie mnie denerwować…
A nie lepiej zaopatrzyć się w wygodny ergonomiczny fotel biurowy albo gamingowy? Obejdzie się bez zbędnego prania takiej poduszki. Dodatkowo co chwilę trzeba ją poprawiać, co może być trochę irytujące.
Nie wiem czy lepiej, ja mam jeden z polecanych foteli ergonomicznych i odczuwam cały czas bóle w plecach, i też szukam poduszek.
Ostatnio byłam w salonie tatuażu i nawet gościu co mnie dziarał siedział na takiej poduszce ortopedycznej. Byłam bardzo zdziwiona, w szczególności, że ja w biruze siedzę więcej niż on a nie odczułam potrzeby posiadanai takiej… Może jednak warto spóobwać takiej poduszki ortopedycznej? Ciekawe czy mi coś da.