Niska hemoglobina – przyczyny, objawy, leczenie. O czym świadczy niski poziom hemoglobiny?

niska-hemoglobina-przyczyny-morfologia-krwi

Hemoglobina to bardzo ważny składnik krwi, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto regularnie sprawdzać jej poziom. Jakie mogą być przyczyny niskiej hemoglobiny i jak rozpoznać pierwsze objawy? Co powinniśmy wiedzieć o leczeniu niedokrwistości?

Hemoglobina – jakie funkcje pełni?

Hemoglobina to czerwony barwnik krwi, który odpowiedzialny jest za transport tlenu po organizmie oraz zwrotny transport dwutlenku węgla. Odpowiedni poziom hemoglobiny jest bardzo ważny, ponieważ to dzięki niej nasz organizm pracuje prawidłowo. A jakie są normy prawidłowego poziomu hemoglobiny we krwi i jak sprawdzić nasz poziom hemoglobiny?

Do oceny poziomu służy badanie morfologii krwi, z kolei normy różnią się w zależności od płci. Dla kobiet zakres stężenia hemoglobiny powinien wynosić 12-16 g/ dl, chyba że są to kobiety ciężarne, wtedy norma ta wynosi 11–14 g/dl. Z kolei dla mężczyzn 14-18 g/dl. Jednak te wartości mogą się minimalnie różnić w zależności od laboratorium, w którym będzie wykonywane badanie.

podobne:  Prestarium - skutki uboczne, działanie. Jak dawkować Presterium?

Przyczyny niskiej hemoglobiny

Hemoglobina poniżej normy może oznaczać niedokrwistość. W takim przypadku morfologia krwi powinna wykazać także obniżony poziom hematokrytu oraz erytrocytów. Jednak niski poziom hemoglobiny nie zawsze jest powodem do niepokoju. Często może wynikać z nieodpowiedniej, ubogiej w żelazo diety. Jakie jeszcze mogą być przyczyny niskiej hemoglobiny? Do rozwoju niedokrwistości mogą przyczynić się silne lub przewlekłe krwawienia. Na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego (wrzody żołądka), rozległe urazy, a nawet obfite i częste miesiączki.

Niski poziom hemoglobiny – objawy

Do głównych objawów należy przewlekłe osłabienie. Osoba z niskim poziomem hemoglobiny będzie odczuwać silne zmęczenie, nawet po najmniejszym wysiłku fizycznym. Dlatego potrzebuje o wiele więcej snu i odpoczynku, niż osoba zdrowa. Ponadto u takiego pacjenta mogą wystąpić nagłe zawroty głowy, trudności z koncentracją czy skupieniem uwagi. Skóra osoby z niedokrwistością staje się sucha i blada, a włosy i paznokcie miękkie i łamliwe. Ponadto chory może odczuwać przyspieszone bicie serca, ponieważ w przypadku niedokrwistości pojawia się tachykardia.

Niska hemoglobina – jak leczyć?

Leczenie niskiego poziomu hemoglobiny uzależnione jest głównie od przyczyny. Jak już wspomnieliśmy, hemoglobina poniżej normy często spowodowana jest niedoborem żelaza. Jak podnieść hemoglobinę w takim przypadku? Należy zacząć stosować dietę bogatą w czerwone mięso, jaja, orzechy czy zielone warzywa. Można także stosować odpowiednie preparaty uzupełniające niedobór żelaza. Warto dodatkowo uzupełnić je o witaminę C, która ułatwia przyswajanie i wchłanianie żelaza.

podobne:  Jakie są przyczyny i objawy niedokrwistości? Skutki anemii

Jak widać przyczyny niskiej hemoglobiny mogą być bardzo różne. Po otrzymaniu wyników morfologii krwi nie powinniśmy się od razu niepokoić. Najlepiej skontaktować się z lekarzem, który dokładnie określi przyczynę i rozpocznie leczenie. Warto także pamiętać, że osoby z niskim poziomem hemoglobiny nie mogą oddawać krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *