Nektarynka – witaminy, wartości odżywcze, zastosowanie
Uprawiana już w epoce starożytnej popularność zyskała dopiero w XX wieku. Nektarynka to odmiana brzoskwini zwyczajnej, jest słodszą wersją swojej mechatej kuzynki. Jakie wartości odżywcze znajdziemy w nektarynkach i dlaczego warto je jeść?
- Jakie witaminy oraz wartości odżywcze znajdują się w nektarynkach?
- Dlaczego warto jeść nektarynki?
- Nektarynki – co z nich przyrządzić?
Jakie witaminy oraz wartości odżywcze znajdują się w nektarynkach?
Popularny dodatek do deserów, charakteryzujący się słodkim, soczystym miąższem i gładką, delikatną skórką w Europie szeroko uprawiany jest we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Również w Polsce znajdziemy obszary upraw tych owoców.
W sezonie od lipca do października dobrze korzystać z możliwości spożywania nektarynek, ponieważ dojrzałe i świeżo zerwane zawierają najwięcej wartości odżywczych. W parze ze smakiem nektarynek idzie ożywczy koktajl witamin, składników mineralnych. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, D, E, K, C oraz potasu, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.
Zawierają duże ilości błonnika, w jednej nektarynce znajdziemy 10% dziennego zapotrzebowania tego włókna pokarmowego. Warto wspomnieć też o wysokim stężeniu beta-karotenu oraz zawartości kwasów tłuszczowych.
Dlaczego warto jeść nektarynki?
Nektarynki stanowią idealną przekąskę lub dodatek, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prozdrowotne właściwości nektarynki wspomagają pracę naszego układu odpornościowego, poprawiają perystaltykę jelit, przez co zapobiegają zaparciom.
Ich moczopędne działanie przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn, dzięki czemu opuszcza nas zmęczenie, czujemy się pełni sił i energii. Bogactwo witamin zawartych w nektarynkach wpływa na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. Przeciwutleniacze z grupy karotenoidów mają działanie antynowotworowe, zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Nektarynki składają się w 80% z wody, dlatego warto spożywać je w upalne dni, aby zapobiegać odwodnieniu organizmu. Duża zawartość substancji mineralnych reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz ciśnienie krwi. Wskazana jest w diecie kobiet w ciąży, ponieważ wysoka zawartość przeciwutleniaczy korzystanie wpływa na rozwój płodu.
Właściwości nektarynki, niski indeks glikemiczny w połączeniu z bogactwem witamin i minerałów sprawiają, że poleca się je osobom, które chcą zgubić zbędne kilogramy.
Nektarynki – co z nich przyrządzić?
Świeże, słodkie i soczyste nektarynki to częsty dodatek do lodów, ciast, deserów, często znajdziemy je w sałatkach owocowych, są idealnym składnikiem na dżemy, marmolady oraz słodkie sosy. To sprawdzony, słodki dodatek do owocowych smoothie, wiele osób dodaje je do budyniów, jogurtów. Dla dzieci owsianka z nektarynkami to pomysł na zdrowe śniadanie.
Mniej popularne są kompoty i likiery z nektarynek, wszyscy znają jednak soki i napoje z ich udziałem. Słodkie nektarynki idealnie sprawdzają się w wersji suszonej i kandyzowanej. Są rewelacyjne w roli dodatku do sosów oraz mięs, pasują do wytrawnych sałatek z serami i orzechami.