Jakie badania powinny wykonać kobiety po 30 roku życia?

Trzy strzykawki z płynami w środku

Właściwa profilaktyka jest bardzo ważna. Tym bardziej że medycyna ciągle idzie do przodu i znajduje nowe rozwiązania. Dzięki niej można bardzo szybko wychwycić niepokojące zmiany i poddać się odpowiedniemu leczeniu. Jesteś po 30 roku życia i zastanawiasz się jakie badania powinnaś wykonać? Świetnie trafiłaś!

Dlaczego kobiety po 30 roku życia powinny się badać?

Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji choroby. Badania kontrolne powinno wykonywać się raz w roku i zdecydowanie warto poświęcić na nie czas, tym bardziej że choroby po trzydziestym roku życia, mogą być naprawdę poważne.

Badania dla kobiet po 30 roku życia

Przedstawiamy listę badań, które każda kobieta po 30 roku życia powinna wykonywać regularnie, raz w roku.

Morfologia krwi

Bardzo ważne badanie, które obrazuje, co dzieje się w organizmie, jako ogóle. Można dzięki niemu szybko wychwycić alarmujące zmiany organizmu, takie jak zapalenia, infekcje czy alergie.

Badanie moczu

Dzięki analizie moczu można wykryć wystąpienie infekcji dróg moczowych, chorób nerek czy cukrzycy. Dodatkowo badanie moczu jest etapem diagnozy wątroby i pozwala na ustalenie, czy pacjentka wypija dostateczną ilość płynów.

Badania tarczycy

Diagnostyka tarczycy jest ważnym elementem dbania o swoje zdrowie. Dzięki niej można sprawdzić czy nie ma nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów, których niedobór lub nadmiar może wywoływać dodatkowe choroby np. autoimmunologiczną chorobę Hashimoto.

Badanie poziomy glukozy we krwi

Warto zwrócić szczególną uwagę na to badanie, ponieważ jako społeczeństwo borykamy się z epidemią cukrzycy. Podwyższony poziom cukru we krwi może oznaczać występujące problemy z nerkami lub wątrobą. Aby je unormować, należy zmienić dietę i wprowadzić do swojego dnia więcej ruchu.

Badanie oznaczenia prób wątrobowych

Szczególnie istotne dla kobiet, które przez dłuższy czas zażywają lekarstwa. Dzięki próbom wątrobowym można sprawdzić, w jakim stanie znajduje się sam narząd oraz wykryć problemy z drogami żółciowymi. Ponadto badanie to określa czy utrzymana jest równowaga hormonalna.

Badanie cytologiczne

Dzięki temu badaniu przesiewowemu szyjki macicy można wykryć wczesne stadium raka szyjki macicy, zdecydowanie zwiększając szansę na skuteczne wyleczenie. Wymaz cytologiczny musi być wykonywany regularnie, raz do roku.

Badanie piersi

Badania piersi, tak jak cytologia, pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i wprowadzenie skutecznego leczenia. Każda kobieta powinna pamiętać o samobadaniu, USG piersi, a po przekroczeniu 35 roku życia o wykonywaniu regularnej mammografii.

Badanie wzroku

Styl życia i praca nie oszczędzają naszego wzroku. Czas spędzony przed ekranem, komputera, telefonu czy telewizora, negatywnie wpływa na jakość widzenia. W razie pogorszenia się wzroku należy dobrać odpowiednie szkła korekcyjne, które pomogą w zapobieganiu pogłębieniu się wady.

2 komentarze

  1. Dobrze, że autor wspomniał o badaniach ginekologicznych i cytologicznych. Te są moim zdaniem najważniejsze, bo niestety rak lubi atakować młode kobiety 🙁

  2. Myślę, że powinno się częściej przypominać kobietom po 30 i nie tylko o badaniach kontrolnych. Terach chorób coraz więcej więc trzeba się badać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *