Jak kobieta powinna dbać o zdrowie?
Jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka jest szczególnie istotna w przypadku zdrowia i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Chociaż wielu jest lekarzy, którzy lekceważą kobiece dolegliwości, warto wiedzieć na co szczególnie uważać i jakie badania wykonywać regularnie. Jak więc kobieta powinna zadbać o własne zdrowie?
Jak o zdrowie powinna zadbać 20-latka?
Po 20. roku życia kobiety powinny wykonywać już regularnie badania. Początkowo są one podstawowe, mowa o corocznej morfologii i analizie moczu. Dzięki tym badaniom można wykryć wiele chorób jeszcze na ich wczesnym etapie. Zaleca się również wykonanie lipidogramu, żeby sprawdzić, czy nie mamy zaburzeń gospodarki lipidowej, które mogą być uwarunkowane genetycznie. Regularnie należy też badać poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.
Istotne są również badania ginekologiczne. Cytologię należy wykonywać od 25. roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęto współżycie. Zaleca się, by była ona przeprowadzana co najmniej raz na 3 lata lub częściej, jeśli są takie zalecenia lekarza. Warto również badać piersi. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie nic wyczuć, wówczas należy zdecydować się na USG piersi. Porady o zdrowiu kobiety znajdziesz na jejzdrowie.pl, gdzie dowiesz się, jakie badania powinna robić każda kobieta, niezależnie od wieku.
Jak dbać o zdrowie po 30.?
Nadal należy regularnie wykonywać morfologię, analizę moczu i lipidogram. Profilaktyka dotyczy również cytologii i badania piersi. Rozszerzyć warto profilaktykę ginekologiczną. Zaleca się również dopochwowe badanie USG, ewentualnie kolposkopię, aby ocenić stan szyjki macicy. Jeżeli wśród najbliższych członków rodziny wystąpiły lub występują choroby, które mogą mieć podłoże genetyczne, warto zrobić w tym kierunku odpowiednie badania. Szczególną uwagę należy zwrócić również na choroby nowotworowe. Jeśli bliska osoba zmaga się z tą chorobą, prawdopodobieństwo w przypadku niektórych typów nowotworów może się zwiększyć. Mowa tu głównie o raku piersi.
Profilaktyka u 40-latek
Profilaktyka u kobiet po 40. roku życia powinna rozstać rozszerzona o badania w kierunku chorób serca, nowotworów, cukrzycy itp. Powinno zostać ocenione ryzyko sercowo-naczyniowe. Nadal należy regularnie wykonywać morfologię i analizę moczu, jednak diagnostykę tę należy poszerzyć. Dodać do niej warto analizę stężenia cukru we krwi, cholesterol, poziom hormonów, badanie kału na krew utajoną, OB. Wykonane powinno być EKG, pomiar ciśnienia tętniczego i USG jamy brzusznej. Po 40. obowiązkowo trzeba robić cytologię, badanie piersi i wręcz nie można zapominać o regularnych wizytach u ginekologa. W tym wieku pojawią się również dolegliwości związane z menopauzą. Dodatkowo warto wykonać kolonoskopię, by ocenić pracę jelit.
Jakie badania u kobiet po 50.?
Poza profilaktycznymi badaniami, które zostały wymienione powyżej, należy regularnie sprawdzać ciśnienie tętnicze i nie zapominać o wizytach u ginekologa. Regularnie trzeba też wykonywać badanie kału na krew utajoną oraz kolposkopię. O reszcie badań powinien zadecydować lekarz prowadzący, są one bowiem uzależnione od obecnego stanu zdrowia i występujących chorób.