Ile trwa grypa żołądkowa? Jak leczyć jelitówkę?
Chcesz wiedzieć, czym jest grypa jelitowa? Ile może trwać? Jak ją leczyć? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.
- Czym jest grypa jelitowa?
- Jak można zarazić się jelitówką?
- Objawy grypy żołądkowej
- Jelitówka – ile trwa?
- Jak leczyć jelitówkę?
- Jak unikać grypy żołądkowej?
Czym jest grypa jelitowa?
Grypa jelitowa to potoczne określenie na grypę żołądkową. Nazywa często jest także „jelitówką”. Czym jest? Jest to choroba zakaźna. Objawia się wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego, a właściwie żołądka i jelit. Najczęściej wywoływane jest przez rotawirusy.
Jak można zarazić się jelitówką?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że grypą żołądkową najczęściej można zarazić się drogą pokarmową, ale i kropelkową. Oczywiście dzięki kontaktowi z osobą chorą. Właśnie dlatego ważne jest dokładne mycie rąk, ale i żywności (owoców, warzyw), a także unikanie skupisk, w których są dzieci. To one są najbardziej narażone na tę chorobę, a także u nich najciężej się ona objawia.
Objawy grypy żołądkowej
Objawy jelitówki mogą być bardzo różne. Oczywiście z grypą żołądkową kojarzą się przede wszystkim dwa objawy: ból brzucha i biegunka. Co ważne, mogą się pojawić już po 12 godzinach od zakażenia. Do częstych objawów grypy jelitowej należą również nudności i wymioty. Bardzo często jest również podwyższona temperatura ciała, która osiągać może 39 stopni Celsjusza. Do innych objawów zaliczyć należy osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, bóle mięśni, dreszcze.
Jelitówka – ile trwa?
A ile dni trzeba się męczyć, gdy dopadnie grypa jelitowa? Warto wiedzieć, że jest to choroba, która pojawia się nagle. Zazwyczaj jej symptomy trwają 4 dni. Z tego połowa zazwyczaj upływa na biegunce.
Bywa i tak, że jelitówka utrzymuje się nawet 9 dni. Jeśli po tym czasie nie ma zmiany, wówczas należy udać się do lekarza. Zwłaszcza, że podczas jelitówki szybko dochodzi do odwodnienia organizmu.
Jak leczyć jelitówkę?
Warto wiedzieć, że nie istnieją żadne leki na grypę żołądkową. Najważniejsze jest to, by w czasie choroby spożywać dużą ilość płynów, najlepiej chłodnych. Nie wolno się zmuszać do jedzenia, ale należy pić dużo płynów. Trzeba bowiem uzupełniać utraconą wodę. Warto postawić na średniozmineralizowaną wodę, elektrolity, napary z niektórych ziół. Mają bardzo dobre działanie. Zwłaszcza szałwia i ziele świetlika.
Na czas leczenia chory musi pozostać w domu. Pomieszczenie, w którym przebywa musi być często wietrzone.
Po wyzdrowieniu należy stopniowo wprowadzać normalną dietę. Jelita są osłabione, w związku z czym należy postawić na lekkostrawne produkty.
Jak unikać grypy żołądkowej?
Przede wszystkim, należy dokładać wszelkich starań, by zapobiegać zachorowaniu. Da się to zrobić dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Takiej, która wpłynie na odporność. Warzywa i owoce należy myć przed zjedzeniem. W kuchni i w jadalni powinno się szczególnie dbać o czystość. Należy również myć ręce po przyjściu do domu i przed każdym posiłkiem. Uniknąć zarażenia rotawirusami pomoże również troska o higienę, a także spuszczanie wody w WC z opuszczoną klapą i częste czyszczenie klozetu.