Co oznacza ból tchawicy? Jak leczyć zapalenie tchawicy?
Tchawica to jeden z narządów układu oddechowego, który pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim ochrania oskrzela i płuca przed przedostaniem się do nich pyłków, mikroorganizmów i innych zanieczyszczeń. Bywa jednak, że tchawica zaczyna boleć. Przeważnie jest to spowodowane jakąś infekcją. Co konkretnie oznacza ból tchawicy i jak leczyć zapalenie tchawicy?
- Tchawica – co to jest?
- Tchawica a choroby
- Objawy zapalenia tchawicy
- Jak leczyć zapalenie tchawicy?
- Jak zapobiegać zapaleniu tchawicy?
Tchawica – co to jest?
Tchawica wyglądem przypomina rurkę. Ma ona około 12 cm długości i znajduje się między krtanią a oskrzelami. Zadaniem tchawicy jest wychwytywanie różnego rodzaju drobnoustrojów, by zapobiec przedostaniu się do oskrzeli i płuc. Jest ona pokryta specjalnymi komórkami nabłonkowymi, które ułatwiają zatrzymanie kurzu, pyłków i innych substancji. Tchawica zapewnia też prawidłowy przepływ powietrza, w pewnym momencie rozdziela się ona na dwie strony do oskrzeli.
Tchawica a choroby
Przeważnie ból tchawicy jest konsekwencją innych toczących się w organizmie infekcji. Może to być zapalenie zatok, krtani, gardła czy oskrzeli. Wraz z nimi może dojść do zapalenia tchawicy, co jest dla każdego uciążliwe. Choroba ta może występować w dwóch odmianach, jako infekcja o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Przyczyniają się do tego przede wszystkim wirusy grypy, paragrypy, rhinowirusy, adenowirusy i RSV. Co ciekawe, do takiej infekcji może doprowadzić również przebywanie w pomieszczeniu z dymem papierosowym lub w miejscu klimatyzowanym. Rzadko, choć niewykluczone, że tchawica boli z powodu infekcji bakteryjnej. Jakie są więc objawy zapalenia tchawicy?
Objawy zapalenia tchawicy
Klasycznym objawem zapalenia tchawicy jest kaszel. Początkowo może on być suchy, później wraz z rozwojem infekcji staje się on mokry. Oprócz tego osoby mające zapalenie tchawicy skarżą się na świszczący oddech, trudności w oddychaniu, ból gardła, bóle za mostkiem, stan podgorączkowy lub gorączkę, ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia. Aby potwierdzić zapalenie tchawicy należy wykonać wymaz z gardła, RTG tchawicy i klatki piersiowej.
Jak leczyć zapalenie tchawicy?
Jeśli odpowiada za nią infekcja bakteryjna, wówczas przepisywany jest antybiotyk. Najczęściej zapalenie tchawicy powstaje jednak przez wirusy, wtedy stan zapalny leczy się głównie objawowo. Głównie podaje się leki obniżające gorączkę, łagodzące ból gardła, rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie. Można też stosować różnego rodzaju inhalacje z olejkami eterycznymi.
Jak zapobiegać zapaleniu tchawicy?
Aby zapobiegać zapaleniu tchawicy należy przede wszystkim nie dopuszczać do rozwoju infekcji, kiedy ta już się pojawi. Warto więc od razu skonsultować się ze specjalistą, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Powinno też zadbać się o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Wilgotne powietrze sprzyja różnego rodzaju stanom zapalnym górnych dróg oddechowych. Należy również unikać pomieszczeń, gdzie pojawia się dym papierosowy lub powietrze jest wysuszane np. działaniem klimatyzacji.