Choroby po trzydziestym roku życia, na co chorują 30 latkowie?
Im jesteśmy starsi, tym nasz organizm jest bardziej narażony na różnego typu choroby, które po prostu mogą pojawić się po przekroczeniu pewnego wieku. Oczywiście nie jest to normą i wiele będzie zależało przede wszystkim od indywidualnego stylu życia, warto jednak wiedzieć, na co jest się narażonym już po przekroczeniu 30 lat i w jaki sposób można zapobiec pojawieniu się niektórych chorób.
- Wiek, a choroby
- Na co chorują 30-latkowie?
- Profilaktyka, a zdrowie
- Jakie badania wykonywać po 30. roku życia?
Wiek, a choroby
Co ma wiek do pojawiania się chorób? Bardzo wiele, ponieważ nasze ciało zmienia się przez całe życie i ma na to wpływ zarówno genetyka, jak i warunki zewnętrzne – środowisko oraz styl życia (ruch i dieta). Co więcej, pierwsze symptomy upływającego czasu pojawiają się już w wieku około 25 lat i z czasem tylko się nasilają. Im jesteśmy starsi, tym częściej pojawiają się dolegliwości, których się nie odczuwało wcześniej. Rzecz jasna u każdego człowieka może wyglądać to nieco inaczej, warto jednak pamiętać, że czas płynie nieubłaganie, a co za tym idzie, koniecznie warto zwracać uwagę na swoje ciało i jego reakcje czy zmiany, a także, co ważne, zacząć częściej się badać profilaktycznie.
Na co chorują 30-latkowie?
Z ciekawostek, warto wspomnieć, że pierwszy siwy włos może pojawić się jeszcze przed trzydziestką, ale wpływ na to może mieć genetyka, jak i tryb życia. W przypadku tego wieku mogą pojawiać się częstsze bóle stawów, szczególnie kostek i kolan, a także większe problemy z kręgosłupem. W tym wieku rośnie także ryzyko zachorowania na różnego typu nowotwory, w przypadku kobiet będzie to rak piersi i rak szyjki macicy. Często pojawiają się też pierwsze zmiany hormonalne, zwłaszcza w obrębie tarczycy, a także układu nerwowego. Większość chorób rozwija się powoli, a niediagnozowane i nieleczone rozwijają się powoli, aż może być za późno.
Profilaktyka, a zdrowie
Bardzo ważna jest przede wszystkim profilaktyka, a chodzenie do lekarza tylko wówczas, gdy coś nam dolega to zła praktyka, ponieważ wiele poważnych chorób zaczyna objawiać się już wówczas, gdy ich stan jest mocno zaawansowany. Widać to na przykładzie nowotworów, które kiedyś były uważane za choroby starych ludzi, ale obecnie wielu pacjentów onkologicznych jest o wiele młodszych. Dlatego tak istotne jest, by regularnie się badać i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może pomóc w szybkim i bezbolesnym leczeniu, które może nawet uratować życie.
Jakie badania wykonywać po 30. roku życia?
Warto regularnie wykonywać analizę krwi i moczu i kontrolować ciśnienie tętnicze. Powinno się je wykonywać minimum co 3 lata w przypadku osób zdrowych i częściej u tych, u których występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Warto zacząć także wykonywać badania EKG serca, a także dokonać analizy tarczycy oraz próby wątrobowe. Nie można też zapomnieć o profilaktyce onkologicznej! W przypadku kobiet zaleca się wykonywanie regularnych badań piersi, a także wykonywanie testów na zmiany nowotworowe szyjki macicy.