Choroby czterdziestolatków, na co chorujemy po 40 roku życia?
Wiek zmienia każdego człowieka, nikogo nie oszczędzając. Nie robimy się przecież młodsi, a niestety, im więcej ma się lat na karku, tym częściej mogą dopadać nas różne dolegliwości. Pierwsze pojawiają się już po 20 roku życia, a im bardziej zaawansowany wiek, tym jest tego więcej. Jak wygląda to w przypadku 40-latków? Na co są narażeni i jakie badania powinni wykonywać, by przeciwdziałać chorobom?
Jak wiek wpływa na stan zdrowia?
Organizm ludzi się starzeje, z każdym rokiem nieubłaganie zużywając zasoby, które dała nam natura. Szczyt kondycji i zdrowia osiąga się w okolicach 20 lat i po tym wieku nasze ciało ulega powolnej, ale stałej degeneracji. Nie dzieje się to od razu, a prowadzony styl życia będzie miał ogromny wpływ na to, w jakiej formie będziemy przez następne lata i jak bardzo będzie się narażonym na pojawienie się poszczególnych chorób. Nie wynaleziono jednak eliksiru młodości, dlatego o nasze zdrowie musimy zadbać samodzielnie.
Na co się choruje po 40 roku życia?
Jak zostało wspomniane, szczyt wieku osiąga się w okolicach 20 lat, później jest już tylko gorzej. Pierwsze przypadłości mogą pojawić się po przekroczeniu 30 roku życia, co wymaga częstszych kontroli u lekarza. Będąc po 40-tce, trzeba się jednak liczyć z kolejnymi problemami. W tym wieku znacznie większe ryzyko choroby serca mają mężczyźni, chodzi tu jednak nie tylko o atak serca, ale także o udary. Znacznie częściej diagnozuje się także cukrzycę typu 2, nowotwór prostaty, płuc. Po czterdziestce obniża się także odporność organizmu, a więc jest się bardziej narażonym na różnego rodzaju infekcje, które mogą wywoływać poważniejsze powikłania.
Jak uniknąć zachorowań po 40 roku życia?
Każdy choruje i nie da się tego uniknąć, jednak można to ryzyko zminimalizować. Po pierwsze warto zadbać o zdrowy tryb życia, czyli odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz właściwą dietę. Druga kwestia dotyczy badań profilaktycznych, które powinny być obowiązkowe właściwie dla każdego niezależnie od wieku. Jednak im jest się starszym, tym ryzyko zachorowań rośnie i tym bardziej powinno się mieć to na uwadze i zacząć się badać, nawet wówczas, gdy nic nam nie dolega. To rzecz jasna pozwoli na wczesne wykrycie nieprawidłowości i zdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jakie badania wykonywać po czterdziestce?
Właściwie powinno się kontynuować wykonywanie badań profilaktycznych, które zaczęło się wcześniej, czyli badań krwi i moczu, a także diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych. Ważne jest także wykonywanie EKG, czyli profilaktykę chorób układu serca i ogólnie krążenia. Należy także kontrolować poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Podobnie jak panie, panowie także powinni wykonywać badania w kierunku nowotworów, szczególnie związane z rakiem prostaty, przy czym zaleca się wykonywanie USG, a także samobadanie oraz reagowanie na takie dolegliwości jak bóle w dole brzucha czy te przy oddawaniu moczu. Wczesnemu wykryciu raka płuc może pomóc badanie RTG klatki piersiowej. Warto też wykonywać badania kału, by wykryć choćby rozwijający się nowotwór jelita.