Jakie są pierwsze objawy zapaści?
Atak zapaści jest zazwyczaj nagłym zdarzeniem i mogą go doświadczyć osoby w niemal każdym wieku. Stan ten wynika z nieprawidłowej pracy serca i niewydolności krążenia, co prowadzi do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji do omdlenia. Jakie są objawy zapaści? Sprawdź, jakie symptomy świadczą o wystąpieniu tego stanu zagrażającego życiu.
- Jak rozpoznać pierwsze objawy zapaści?
- Kto jest najbardziej narażony na zapaść?
- Jak zapobiec wystąpieniu zapaści krążeniowej?
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapaści?
Zapaść krążeniowa zagraża ludzkiemu zdrowiu i życiu, dlatego w przypadku jej wystąpienia istotne jest jak najszybsze udzielenie choremu pomocy medycznej. Pierwszymi objawami zapaści mogą być osłabienie, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszności, uczucie niepokoju i zimna, mrowienie lub kłucie w obrębie palców dłoni, a także mdłości i wymioty.
Skóra chorego staje się blada albo sina i zaczyna ją pokrywać pot. Do objawów zapaści należą również nierówny, spłycony oddech oraz przyspieszony i słabo wyczuwalne tętno. Osoba doświadczającej zapaści zwykle odczuwa silne pragnienie i ma bardzo niskie ciśnienie. Z czasem objawy się nasilają, prowadząc do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, co może skutkować uszkodzeniem narządów, a nawet utratą życia. Warto wiedzieć, jak odróżnić omdlenie i zapaść, ponieważ nie są one tą samą jednostką chorobową.
Kto jest najbardziej narażony na zapaść?
W grupie ryzyka znajdują się pacjenci z chorobami serca, niskim ciśnieniem krwi oraz osoby cierpiące na zakrzepicę. Wystąpienie tego stanu zagrażającego życiu zwiększa się w przypadku osób starszych, które często mają problemy zdrowotne. Na zapaść krążeniową narażeni są również pacjenci po rozległych operacjach i krwotokach. Zatrucia, którym towarzyszą obfite biegunki i wymioty prowadzące do odwodnienia, również stanowią duże obciążenie dla organizmu i zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się wstrząsu. Zażywanie niektórych leków na ciśnienie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, co może prowadzić do zapaści serca. Innymi czynnikami sprzyjającymi omdleniu i zapaści są upały i intensywny wysiłek fizyczny.
Jak zapobiec wystąpieniu zapaści krążeniowej?
Warto wiedzieć, jak zapobiegać wystąpieniu zapaści. Jeśli masz problemy z układem krążenia, pamiętaj o systematycznym wykonywaniu pomiarów ciśnienia i poddawaniu się badaniom pracy serca (np. EKG) oraz krwi (np. morfologia i poziomu elektrolitów). Należy także zadbać o zdrową dietę, picie dużych ilości wody i aktywność ruchową. Nie trzeba od razu intensywnie trenować, jednak codzienny spacer na pewno pomoże dotlenić organizm i pobudzić krążenie.
Objawy zapaści są dosyć charakterystyczne, dlatego dosyć łatwo je rozpoznać. W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów u siebie lub innej osoby należy jak najszybciej wezwać pomoc. W ten sposób można uniknąć poważnych uszkodzeń mózgu i śmierci. Czy wiesz, jak należy postępować z chorym w przypadku zapaści krążeniowej? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.
U mnie pierwszymi objawami zapaści, były zawroty głowy i osłabienie. Najpierw myślałem, że jestem zmęczony, ale lekarz powiedział, że to jednak coś poważniejszego